Uroczystości w 31. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. "Co byś powiedział księże Jerzy?"
W 31. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w warszawskiej parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki na Żoliborzu odprawiono w poniedziałek wieczorem mszę świętą.
2015-10-20, 10:21
Posłuchaj
Modlitwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki 19.10.1984 (IAR/arch)
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej o ks. Jerzym Popiełuszce >>>
We mszy uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz bliscy ks. Jerzego, delegacje NSZZ Solidarność z całego kraju, grupy parafialne i liczni warszawiacy.
Mszy przewodniczył biskup Michał Janocha, który w homilii zastanawiał się, co powiedziałby ks. Jerzy Popiełuszko, gdyby dzisiaj żył. - Co byś powiedział księże Jerzy obecnym tu mieszkańcom Warszawy i pielgrzymom ze Śląska i znad Bałtyku, do których stąd, z tej ambony mówiłeś przed laty - rozważał biskup. - Co byś powiedział obecnym tutaj działaczom Solidarności, której jesteś patronem, co byś powiedział obecnym tu biskupom, kapłanom oraz klerykom, którzy decydują się iść po Twoich gorących śladach - pytał.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Ks. Jerzy Popiełuszko - ofiara zbrodniczego systemu
Biskup przypomniał słowa ks. Jerzego Popiełuszki wypowiedziane podczas jego ostatniej mszy św. w Bydgoszczy: "Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy" - mówił ks. Jerzy Popiełuszko dokładnie 19 października 1984 roku.
Biskup Michał Janocha nazwał je testamentem kapelana "Solidarności" i wskazaniem dla prezydenta, nowego rządu, katolików i wszystkich ludzi dobrej woli. Po mszy świętej prezydent złożył kwiaty przy grobie ks. Jerzego. Zrobiły to także delegacje NSZZ Solidarność z całego kraju. Myślą przewodnią tegorocznej uroczystości są słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszko: „Bądźmy silni miłością, męstwem oraz nadzieją”.
Ksiądz profesor Józef Naumowicz, notariusz w procesie kanonizacyjnym księdza Jerzego podkreśla, że był to kapłan, który był blisko ludzi. - Był zaangażowany w swoją działalność, bliski sprawom każdego człowieka i ojczyzny - mówi ksiądz Józef Naumowicz.
Jego zdaniem, kapelan Solidarności jest wzorem dla każdego kapłana, który powinien tak ludzi przyciągać do Boga.
REKLAMA
Także prezes PiS Jarosław Kaczyński uczcił 31. rocznicę śmierci kapelana "Solidarności", składając kwiaty pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki w Krościenku. - On jest przede wszystkim patronem związku, który odegrał tak wielką rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności, ale także tej solidarności przez małe "s". Patronem tego, co buduje związek między ludźmi, buduje wspólnotę - podkreślił Jarosław Kaczyński.
TVN24/x-news
Miał odwagę mówić prawdę
Duchowny co miesiąc, po wprowadzeniu stanu wojennego odprawiał w kościele pw. Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu mszę za Ojczyznę. Gromadziły się na niej tysiące ludzi. Ksiądz Popiełuszko miał odwagę mówić prawdę o człowieku i systemie, który go zniewalał.
REKLAMA
Po nabożeństwach odprawionych 19 października 1984 w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, ksiądz Jerzy Popiełuszko wracał do Warszawy. Samochód prowadzony przez Waldemara Chrostowskiego, który był kierowcą duchownego, został zatrzymany przez funkcjonariuszy bezpieki, ubranych w mundury drogówki. Esbecy uprowadzili zarówno księdza, jak i Waldemara Chrostowskiego. Kierowcy udało się uciec, ksiądz Jerzy został zamordowany.
- Jestem przekonany, że męczeńska śmierć księdza Jerzego może przyczynić się do większego dobra – powiedział na wieść o tragicznej śmierci duchownego ówczesny prymas Polski kard. Józef Glemp - a to dlatego, że odsłoniły się kłamstwa, odsłoniło się zło. Doszło do publicznego ukazania tego, co jest złem- dodał.
27 października 1984, osiem dni po zabójstwie, ówczesny minister spraw wewnętrznych, gen. Czesław Kiszczak wystąpił w Telewizji Polskiej z ogłoszeniem. - Z największą przykrością muszę stwierdzić, że sprawcami zabójstwa księdza Popiełuszki są trzej młodzi funkcjonariusze resortu spraw wewnętrznych: kpt. Grzegorz Piotrowski, por. Waldemar Chmielewski oraz por. Leszek Pękala.
Gen. Kiszczak zapewnił, że zostaną podjęte działania, by sprawdzić, kto był inspiratorem zbrodni i czy ktoś sprawców zabójstwa nie osłaniał.
REKLAMA
Proces przeciwko zabójcom księdza Jerzego toczył się w Toruniu. Poza trzema funkcjonariuszami SB, na ławie oskarżonych zasiadł także płk Adam Pietruszka, z-ca dyr. Departamentu IV MSW . Skazano go na 25 lat pozbawienia wolności. Więzienie opuścił w 1995 roku. Nikt więcej nie poniósł konsekwencji za śmierć duchownego.
Męczennik okresu komunizmu
Ciało księdza Jerzego Popiełuszki odnaleziono 31 października 1984, a 3 listopada odbył się pogrzeb kapelana Solidarności. - Żegnamy Cię, przyrzekając, że nie ugniemy się nigdy przed przemocą – mówił Lech Wałęsa nad grobem duchownego.
Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie zgromadził wielotysięczne tłumy i przekształcił się w wielką manifestację. Wszędzie były widoczne transparenty zdelegalizowanej wówczas "Solidarności". Duchowny został pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki, gdzie był wikarym. Miejsce to jest do dziś celem licznych pielgrzymek.
Wkrótce po śmierci ksiądz Jerzy Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika okresu komunizmu. W 1997 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II, rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Papież Polak wielokrotnie wspominał księdza Popiełuszkę w czasie audiencji generalnych w Watykanie oraz podczas pielgrzymek do ojczyzny. Mówił o nim we Włocławku w 1991 r., upominając się o miejsce księdza Jerzego w kulturze europejskiej.
REKLAMA
Ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010. Na ołtarze wyniósł go Benedykt XVI.
Więcej na temat ks. Jerzego Popiełuszki w archiwalnych nagraniach na stronie - Radia Wolności>>>
IAR,kh
REKLAMA
REKLAMA