Słowenia nie radzi sobie z imigrantami. UE wyśle na pomoc policjantów?

2015-10-21, 06:58

Słowenia nie radzi sobie z imigrantami. UE wyśle na pomoc policjantów?
Do Słowenii dociera ok. 2,5 tys. migrantów dziennie . Foto: PAP/EPA/DJORDJE SAVIC

Słowenia poprosi Unię Europejską o przysłanie policjantów, którzy pomogą strzec granicy z Chorwacją. Poinformował o tym prezydent Słowenii po wizycie w Brukseli.

Posłuchaj

Słowenia chce poprosić UE o pomoc policyjną. Relacja Tomasza Dawida Jędruchowa z Pragi (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Słowenii Borut Pahor chce zwrócić się do władz unijnych o wsparcie. Wynika to z faktu, że po zamknięciu przez Węgry granicy z Chorwacją, to właśnie Słowenia przyjmuje niemal wszystkich imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Borut Pahor powiedział dziennikarzom, że tylko wsparcie instytucji unijnych pomoże Słowenii poradzić sobie a tą trudną sytuacją. Zapewnił, że po rozmowach z szefami Komisji Europejskiej i Rady Europy jest przekonany, iż jeśli Słowenia poprosi o pomoc dodatkowych jednostek policji z krajów Unii Europejskiej, Komisja wyrazi zgodę na takie wsparcie.

Wojskowe patrole na granicach

Parlament Słowenii przyjął nad ranem ustawę, która zwiększa uprawnienia wojska o możliwość wsparcia policji w patrolowaniu granic. Po zamknięciu przez Węgry granicy z Chorwacją do Słowenii napływają tysiące migrantów.

Uchwalona ustawa umożliwia armii patrolowanie granicy pod nieobecność policji. Wojskowi pojawili się na granicach już w poniedziałek, ale tylko razem z funkcjonariuszami policji. Projekt nowego prawa został przedstawiony przez rząd w nocy z poniedziałku na wtorek po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu.

Powiązany Artykuł

imigranci1200.jpg
Imigranci w Europie

Około 19 tys. migrantów wjechało do Słowenii od soboty, gdy Węgry zamknęły swą południową granicę - podało we wtorek ministerstwo spraw wewnętrznych Słowenii.

REKLAMA

MSW poinformowało też, że nie wyklucza możliwości wybudowania ogrodzenia na południowo-wschodniej granicy, jeśli liczba przybywających do tego kraju migrantów będzie nadal rosnąć.

Wcześniej słoweńskie władze zarzuciły Chorwacji, że w sposób niekontrolowany kieruje do Słowenii tysiące migrantów i ignoruje prośby Lublany o ograniczenie ich napływu.

Władze w Lublanie ostrzegają, że niewielka Słowenia jest w stanie radzić sobie z napływem ok. 2,5 tys. migrantów dziennie. Słoweńska policja podała, że ok. 8,3 tys. migrantów chcących podróżować dalej, do Europy Zachodniej, przebywa obecnie w krajowych ośrodkach.

Słowenia stała się głównym na Bałkanach krajem tranzytowym dla migrantów, gdy w sobotę Węgry zamknęły granicę z Chorwacją. Chorwacki rząd zapowiedział, że migranci będą teraz kierowani na granicę ze Słowenią.

REKLAMA

IAR/PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej