Podstawówka w Stępocicach bez komunistycznej symboliki. IPN demontuje sierp i młot

Pracownicy techniczni krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zdemontowali sierp i młot, które były umieszczone na pomniku przed Szkołą Podstawową w miejscowości Stępocice (woj. świętokrzyskie).

2015-10-24, 11:03

Podstawówka w Stępocicach bez komunistycznej symboliki. IPN demontuje sierp i młot
. Foto: Maciej Korkuć/IPN

Obiekt został wybudowany w latach 70. Umieszczono na nim dużych rozmiarów symbol ideologii komunistycznej w postaci skrzyżowanego sierpa i młota oraz godło PRL. Inskrypcja na tablicy głosiła „cześć i chwałę” partyzantów sowieckich i komunistycznych (co zgodnie z ówczesną praktyką podkreślono datami 1942-1945, odnoszącymi się do okresu funkcjonowania komunistycznej PPR i jej formacji zbrojnych pod okupacją niemiecką).

II wojna światowa - serwis specjalny >>>

Poparcie rodziców i pedagogów

Powiązany Artykuł

franczak663ipn.jpg
Józef Franczak "Laluś" - ostatni z Żołnierzy Wyklętych

Demontażu obiektu dokonano przy pełnym poparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wniosek o usunięcie tablicy i symboli systemu komunistycznego oraz PRL jednomyślnie pozytywnie zaopiniowały władze szkoły: Rada Pedagogiczna oraz Rada Rodziców.
Tego rodzaju obiekty to przykład zakłamywania historii. Symbolika narzuconej Polsce ideologii komunistycznej, umieszczona w przestrzeni publicznej była formą promocji i zarazem pochwałą jednej z ideologii totalitarnych. Gloryfikacja ideologii komunistycznej jest niezgodna ze sformułowanym w polskim prawie zakazem publicznego propagowania systemów totalitarnych (art. 256 Kodeksu Karnego), a także z duchem artykułu 13 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. zakazującego istnienia partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu.

Czytaj o Żołnierzach Wyklętych>>>

REKLAMA

Zakłamywanie historii

Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że obiekt został wybudowany w celach propagandowych w latach 70. XX wieku. Umieszczono na nim dużych rozmiarów symbole totalitarne: skrzyżowany sierp i młot oraz godło PRL. Inskrypcja na tablicy głosiła: „Cześć i chwała partyzantom polskim i sowieckim, którzy walczyli z najeźdźcą hitlerowskim w latach 1942-1945, za wolność naszą i waszą".

- Tego rodzaju obiekty propagują w dalszym ciągu zakłamywanie doświadczenia dziejowego Polaków. Symbolika narzuconej Polsce ideologii komunistycznej, umieszczona w przestrzeni publicznej, a w tym wypadku przed placówką oświatową, była formą promocji i zarazem pochwałą jednej z ideologii totalitarnych – powiedział Korkuć.

O usunięcie symboli do władz gminy zwrócił się krakowski IPN. Jak powiedziała sekretarz gminy Działoszyce Krystyna Ciszek, mieszkańcy Stępocic przywykli do obelisku z sierpem i młotem i nie przywiązywali do niego większej uwagi. Dopiero interwencja IPN sprawiła, że podjęto decyzję o usunięciu.

Zgodnie z decyzją radnych sam obelisk pozostanie na swoim miejscu przed szkołą i zawiśnie na nim nowa tablica - upamiętniająca walki partyzanckie w tej okolicy.

REKLAMA

- Rada gminy zwróciła się do IPN o ufundowanie nowej tablicy z inskrypcją zgodną z prawdą historyczną, mającą upamiętnić walki partyzanckie. Ponadto Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa zawnioskowała o nadanie patronatu tutejszej szkole podstawowej. Będziemy szukali odpowiedniego bohatera, którego imię będzie nosiła placówka – zapewniła sekretarz gminy.

Sowiecka dywersja

IPN przypomina, że w latach 1944-1945 na obszar ziemi krakowskiej i kieleckiej ZSRS przerzucał grupy dywersyjne złożone z sowieckich obywateli, a także składające się ze specjalnie wyselekcjonowanych obywateli polskich. Te ostatnie były później klasyfikowane jako część komunistycznych oddziałów Armii Ludowej (również organizacyjnie, politycznie, finansowo oraz personalnie podporządkowanych władzom sowieckim) oraz wzmocnienie i uzupełnienie już działających na tym obszarze oddziałów i struktur konspiracji realizujących polecenia władz państwowych i partyjnych ZSRS. Zachowane dokumenty sowieckie w sposób jednoznaczny pokazują, że ich celem była nie tylko walka z Niemcami ale także gromadzenie szczegółowych informacji wywiadowczych na temat żołnierzy i struktur Armii Krajowej oraz urzędników i struktur Polskiego Państwa Podziemnego - w dokumentach tych często nazywanych „polsko-londyńską agenturą”, „grupami białopolaków”, itp. Działania te miały być przygotowaniem do operacji represyjnych, planowanych na okres po wejściu na te tereny Armii Czerwonej, oraz wstępem do pełnej likwidacji struktur cywilnych i wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, działających w imieniu prawowitych władz Rzeczypospolitej Polskiej.

FILM (17.09.2015 r.): Z Pieniężna znika kontrowersyjny pomnik radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Od lat monument uważany był za symbol komunizmu i totalitaryzmu. Jego usunięcia domagali się głównie kombatanci AK, a także mieszkańcy miasta. Demontaż rozpoczął się w rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę.

TVN24/x-news

REKLAMA

pp/IPN/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej