Elżbieta Witek: kandydatem PiS na premiera będzie Beata Szydło

Komitet polityczny PiS zdecydował, że Beata Szydło będzie kandydatem na premiera. Poinformowała o tym rzeczniczka prasowa partii Elżbieta Witek.

2015-10-27, 23:59

Elżbieta Witek: kandydatem PiS na premiera będzie Beata Szydło

Posłuchaj

Elżbieta Witek, rzecznik PiS: kandydatem na premiera jest Beata Szydło (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Chciałabym przekazać jeden komunikat, w związku z różnymi spekulacjami: otóż komitet polityczny zdecydował, że kandydatem na premiera jest pani Beata Szydło - powiedziała Witek po zakończeniu posiedzenia komitetu.

Jak mówiła, że w mediach pojawiają się różne nazwiska. - Chciałabym przerwać te spekulacje, w związku z tym ten komunikat - dodała.

We wtorek wieczorem na portalu wpolityce.pl pojawiła się informacja, że kandydatem PiS na premiera jest także prof. Piotr Gliński.

Inny politycy PiS po zakończeniu komitetu nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami.

WYBORY PARLAMENTARNE: SERWIS SPECJALNY >>>

REKLAMA

Wcześniej w warszawskiej siedzibie partii odbyło się spotkanie ścisłego kierownictwa PiS, które dotyczyło wyników wyborów i scenariuszy powyborczych. - To wewnętrzne spotkanie, konieczne po wyborach - mówił polityk PiS z władz partii. W spotkaniu udział wzięli: prezes Jarosław Kaczyński, wiceprezesi partii Beata Szydło, Adam Lipiński, Antoni Macierewicz i Mariusz Kamiński, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz szef sztabu PiS Stanisław Karczewski.

PiS zdobył w nowym Sejmie 235 mandatów spośród 460.

Politycy PiS w rozmowach z dziennikarzami w niedzielę, a także w poniedziałek podkreślali, że decyzje o składzie rządu będą zapadać po ogłoszeniu rezultatów głosowania w wyborach parlamentarnych. W partii - jak wynika z rozmów PAP z politykami PiS - trwa dyskusja nad składem przyszłego rządu, m.in. na temat tego, kto mógłby być szefem MSZ, ministrem sprawiedliwości, a także szefem mającego powstać ministerstwa gospodarki i rozwoju.

PiS wygrywa wybory parlamentarne

Prawo i Sprawiedliwość będzie mogło rządzić samodzielnie. Według oficjalnych wyników wyborów, ogłoszonych przez Państwową Komisję Wyborczą, partia ta zdobyła 235 mandatów w Sejmie.

REKLAMA

Platforma Obywatelska będzie mieć 138 mandatów, ruch Kukiz '15 42, Nowoczesna 28, a Polskie Stronnictwo Ludowe 16. Jeden mandat otrzymała mniejszość niemiecka. Do Sejmu nie weszły: koalicja Zjednoczona Lewica, partia KORWiN i Partia Razem.

Źródło: TVN24/x-news

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach otrzymało 37,58 procent głosów, Platforma Obywatelska 24,09 procent, Partia Razem 3,62 procent, partia KORWiN 4,76 procent, Polskie Stronnictwo Ludowe 5,13 procent, Zjednoczona Lewica 7,55 procent, komitet wyborczy Kukiz'15 8,81 procent, a Nowoczesna 7,69 procent głosów. Zjednoczona Lewica nie przekroczyła 8-procentowego progu dla koalicji wyborczych, a 5-procentowego progu dla partii - partia KORWiN i Partia Razem.

PiS będzie mieć też większość, bo 61 mandatów w Senacie. Platforma Obywatelska zdobyła 34 mandaty, a Polskie Stronnictwo Ludowe jeden. Do Senatu weszło też czworo senatorów niezależnych: Lidia Staroń (była posłanka PO), Grzegorz Bierecki (były senator PiS), Marek Borowski i Jarosław Obremski.

Frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 50,92 procent. Oddano 394 tysiące głosów nieważnych, w większości z powodu postawienia znaku x przy nazwisku dwóch lub więcej kandydatów.

REKLAMA

IAR/PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej