Wszystkich Świętych. Kwesty na ratowanie zabytkowych cmentarzy
To już 41 kwesta na rzecz renowacji grobów na Starych Powązkach. Zbiórka organizowana przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, odbywać się będzie w sobotę i niedzielę.
2015-10-31, 09:04
Posłuchaj
Zapoczątkowana została w 1975 roku przez publicystę, krytyka muzycznego i działacza społecznego - Jerzego Waldorffa.
Nieżyjący już Jerzy Waldorff organizator i przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, w 1997 roku, podczas kolejnej zbiórki pieniędzy przypominał, że Powązki to więcej niż cmentarz, bo jest tu "zapisana cała historia Warszawy".
Obecny przewodniczący Komitetu Marcin Święcicki podkreśla, że dzięki zbiórkom udało się ocalić wiele niezwykle cennych obiektów na Starych Powązkach, ale wciąż jest bardzo wiele do zrobienia. W ostatnich latach między innymi wyremontowano całą Aleję Zasłużonych - ponad 110 grobów.
Najbliższe prace obejmą między innymi renowację kaplicy rodziny Epsteinów. W planach jest także odnowienie i przeniesienie płyty pamiątkowej żołnierzy insurekcji kościuszkowskiej i uczestników powstania listopadowego do kwatery przy Alei Katakumbowej. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną też na renowację nagrobków czy rzeźb. Na Starych Powązkach w sobotę i niedzielę kwestować będzie około 250 osób, głównie, jak zresztą co roku, aktorów i ludzi kultury. W tym roku do zbierających dołączają między innymi ratownicy stołecznego WOPR.
Dzięki zbiórkom, przez 40 lat udało się wyremontować ponad 1400 zabytkowych obiektów na Starych Powązkach.
Renowacja mogił powstańczych
31 października i 1 listopada w Warszawie odbędzie się także zbiórka na rzecz odnowienia zniszczonych powstańczych mogił i miejsc pamięci. Wolontariusze będą kwestować na stołecznych cmentarzach, datki będzie można także wrzucać do skarbonki w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Celem kwesty jest odtworzenie i odrestaurowanie zniszczonych mogił powstańców warszawskich oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego, a także odnowienie miejsc pamięci powstania, głównie pomników i tablic pamiątkowych, na terenie kraju.
Zbiórka będzie miała miejsce m.in. na terenie Wojskowych Powązek i Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. W tym roku odbywa się ona pod hasłem "Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich".
Można ją również wspomóc, wrzucając pieniądze do specjalnej skarbonki ustawionej w Muzeum Powstania Warszawskiego.
W ramach odbywającej się od 2004 r. kwesty zgromadzono ponad 430 tys. zł. Społecznie prowadzi ją Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku pod patronatem honorowym Muzeum Powstania Warszawskiego. Co roku biorą w niej udział wolontariusze współpracujący z Muzeum zaopatrzeni w specjalny identyfikator i puszkę kwestarską.
- Od dziesięciu lat prowadzimy zbiórki pieniędzy na rzecz budowy i renowacji mogił powstańczych. W tym czasie udało się wyremontować ponad 70 zaniedbanych i zniszczonych mogił. Wiele grobów było już całkowicie zatartych, tak że nie było wiadomo, kto tam leży - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Kwesta na wileński cmentarz
W niedzielę na dwóch największych cmentarzach Poznania odbędzie się 16. zbiórka na zabytkową wileńską nekropolię na Rossie. Dzięki inicjatywie udało się odnowić kilkanaście zrujnowanych pomników. Organizatorzy podkreślają jednak, że potrzeby wciąż są duże.
Wileński cmentarz na Rossie znajduje się na liście najpiękniejszych cmentarzy Europy i jest związany z historią Wilna, Polski i Litwy. Na cmentarzu złożone jest m.in. serce marszałka Józefa Piłsudskiego.
Zbiórkę na rzecz ratowania zabytkowej nekropolii i zniszczonych nagrobków prowadzi Społeczny Komitet "Poznaniacy Rossie i... ".
Kwesta, jak co roku, odbędzie się w dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach na Junikowie i Miłostowie w godz. 10-16. W zbiórce wezmą udział sportowcy, ludzie kultury, dziennikarze i politycy.
- W tym roku zbieramy na odnowienie grobowca Edwarda Lewałd-Jezierskiego pochowanego na Rossie w 1902 r. - powiedziała przewodnicząca komitetu Monika Straszewska.
- Grób jest zniszczony. Naruszona i popękana jest podstawa pomnika. Na Rossie rosło bardzo dużo drzew i korzeniami rozsadzały grobowce, a sama nekropolia położona jest na wzgórzach, co powoduje osuwanie się ziemi – dodała.
Niestety, na razie nie udało się ustalić, kim był pochowany na Rossie Edward Lewałd-Jezierski. Komitet ma nadzieję, że uda się to zrobić do czasu odnowienia pomnika. - Bez względu kim był, w naszych wyborach zawsze panuje demokracja – pomnik i tak zostanie odnowiony – zaznaczyła Straszewska.
Od początku akcji Komitetowi udało się zebrać w sumie prawie 460 tys. zł i odnowić kilkanaście pomników. - Wciąż to kropla w morzu potrzeb, ale każdy grosz się liczy. Mam nadzieję, że w tym roku ludzie będą równie hojni – może padnie rekord – mówiła szefowa Komitetu.
REKLAMA
Rzeszowianie wspomoga ubogich
Ponad 1000 wolontariuszy będzie zbierać pieniądze podczas 3-dniowej kwesty na cmentarzach organizowanej przez Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św Brata Alberta. To największa taka zbiórka charytatywna na Podkarpaciu.
Wolontariusze pojawią się na cmentarzach rzeszowskich w sobotę, w niedzielę aż na 37 nekropoliach Rzeszowa i okolicznych miejscowości, a w poniedziałek ponownie tylko w Rzeszowie. Pieniądze zebrane podczas kwesty przeznaczone zostaną na działalność towarzystwa które prowadzi trzy schroniska dla bezdomnych - w Rzeszowie i Jaśle dla mężczyzn i w Racławówce dla kobiet, na prowadzenie kuchni dla ubogich oraz na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę Centrum Integracji Społecznej. Podczas ubiegłorocznej kwesty na cmentarzach Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św Brata Alberta zebrało prawie 135 tysięcy złotych.
IAR, PAP, bk
REKLAMA