Abp Głódź: Kościół nie wyciąga ręki po władzę, ale ma prawo stawiać pytania

2015-11-11, 14:35

Abp Głódź: Kościół nie wyciąga ręki po władzę, ale ma prawo stawiać pytania
Sławoj Leszek Głódź. Foto: Jozin1991/Wikimedia Commons/CC

Kościół nie będzie rządził ani jutro ani pojutrze ani współrządził. Kościół jest jak matka, jak niańka w narodzie, która pomaga - mówił podczas mszy w intencji ojczyzny w Bazylice Mariackiej metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź.

Hierarcha zwrócił uwagę, że w bieżącym roku Święto Niepodległości "obchodzimy w szczególnym momencie”. - Bo oto przy sterze nawy Rzeczypospolitej staną za kilka dni nowi ludzie, których naród w wolnych wyborach wybrał, obdarzył mandatem największego zaufania (…) uczynił odpowiedzialnymi za polskie dziś i za polskie jutro – mówił.

Powiązany Artykuł

duda1200.jpg
Prezydent Duda: niepodległość jest zobowiązaniem dla wszystkich Polaków

- Kościół nie wyciąga ręki po władzę (…) przed wyborami, może jak nigdy przez 25 lat, zachowaliśmy ogromną neutralność – ocenił. Przypomniał, że "w komunikacie episkopatu było jedno zdanie – ale ważne - wzywające do głosowania ale na tych, którzy stoją za życiem od poczęcia do naturalnej śmierci i nic poza tym”.

Zwrócił uwagę, że "już nawet jutro mogą się odezwać głosy, że Kościół znowu rządzi, bo na ogół przez parę lat było cicho, że Kościół nie rządzi”. - Kościół nie będzie rządził ani jutro ani pojutrze ani współrządził; Kościół jest jak matka, jak niańka w narodzie, która pomaga - dodał metropolita gdański.

- Ale nie jesteśmy jako obywatele głuchoniemi i jako ludzie wiary i członkowie Kościoła (…) mamy prawo stawiać pytania i stawialiśmy je w ostatnim czasie – bo niby dlaczego przyjęto ustawy nacechowane wrogością do chrześcijaństwa, do porządku społecznego, dlaczego pompowano ustawę o przemocy w rodzinie – mówił abp Głódź.

Jak zapewniał, "przecież religia i tradycja nie zagraża porządkowi w rodzinie”. - Dlaczego został zakłócony ład społeczny i lekceważono głos Kościoła i jeszcze straszono republiką wyznaniową albo powrotem do średniowiecza – pytał hierarcha w swojej homilii.

PAP/iz

Polecane

Wróć do strony głównej