Marek Kuchciński marszałkiem Sejmu. Pięciu wicemarszałków. PSL bez reprezentanta

2015-11-12, 20:38

Marek Kuchciński marszałkiem Sejmu. Pięciu wicemarszałków. PSL bez reprezentanta
Nowo wybrany marszałek Sejmu Marek Kuchciński przemawia podczas pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji. Foto: PAP/Paweł Supernak

Kandydatami na marszałka Sejmu byli Marek Kuchciński z PiS i Kornel Morawiecki z Kukiz'15. Sejm zadecydował, że wbrew woli PSL, które postulowało liczbę siedmiu wicemarszałków, będzie ich pięciu. Ludowcy nie będą mieli swojego reprezentanta w Prezydium Sejmu.

Posłuchaj

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński: będę stał na straży wolności wypowiedzi posłów, niezależnie od przynależności partyjnej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Marek Kuchciński otrzymał 409 głosów, a Kornel Morawiecki - 42.

- Obejmując tę godność mam świadomość wagi instytucji marszałka Sejmu, nie tylko w procesie tworzenia dobrego prawa i spełniania funkcji kontrolnej izby wobec Rady Ministrów - mówił Kuchciński. - Wybór, jaki podjęliście, traktuję jako zobowiązanie do pracy dla dobra Rzeczypospolitej - dodał.
Nowy marszałek Sejmu podkreślił, że polska demokracja jest "jedną z najpełniej ukształtowanych w Europie, choć każdy z nas ma świadomość, że jest demokracją przeżywającą trudności". - W Sejmie na przestrzeni stuleci zasiadali przedstawiciele różnych sił i środowisk społecznych oraz przedstawiciele niemal wszystkich nurtów politycznych - powiedział Kuchciński.
- W polskiej tradycji i kulturze politycznej Sejm był tradycyjnym forum debaty i sporów - zaznaczył nowy marszałek Sejmu. Jak zauważył, posłowie różnią się między sobą także obecnie, ale "każdy indywidualnie i wszyscy łącznie" reprezentują naród "w całej jego złożoności politycznej".
Mamy więc obowiązki narodowe - zaznaczył. Jak powiedział, podstawowym obowiązkiem jest "stanowienie prawa dla pożytku wspólnego". Przekonywał, że Sejm nie może stanowić dobrego prawa "bez konsultacji i wbrew interesom społecznym".

Sejm/x-news

Marszałek na straży wolności wypowiedzi

Kuchciński zapewnił, że jako marszałek Sejmu "będzie stał na straży wolności wypowiedzi posłów, niezależnie od przynależności partyjnej" i prawa do debaty prowadzonej między rządem a opozycją. - Będę marszałkiem współpracującym z prezydentem i nową Radą Ministrów - zadeklarował.
Kuchciński podziękował także za obdarzenie go "tak wielkim zaufaniem". Dziękował także marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu. - Jest on dla nas człowiekiem niezwykłych zasług dla niepodległości Polski. Jest człowiekiem legendą, człowiekiem Solidarności - podkreślił nowy marszałek Sejmu.

Nowy marszałek Sejmu zarządził kolejną przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu.

Wybór wicemarszałków

Joachim Brudziński (PiS), Barbara Dolniak (Nowoczesna), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Ryszard Terlecki (PiS) i Stanisław Tyszka (Kukiz'15) zostali wybrani wicemarszałkami Sejmu VIII kadencji.
W głosowaniu Brudzińskiego poparło 330 posłów, 75 było przeciw, a 40 wstrzymało się od głosu. Za kandydaturą Dolniak zagłosowało 411 posłów, 10 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu. Kidawę-Błońska poparło 389 posłów, 40 było przeciw, a 22 wstrzymało się od głosu. Z kolei na kandydaturę Terleckiego zagłosowało 392 posłów, 25 było przeciw, a 35 wstrzymało się od głosu. W przypadku Tyszki 362 było za, 61 przeciw, a 30 wstrzymało się od głosu.
Wcześniej posłowie przyjęli uchwałę autorstwa klubu PiS, w której zdecydowali, że będzie pięciu wicemarszałków izby. Odrzucili projekt uchwały przygotowany przez PSL, który zakładał, że wicemarszałków będzie siedmiu. Oznacza to, że ludowcy, jako najmniejszy klub w Sejmie VIII kadencji, nie będą mieli swojej reprezentacji w Prezydium Sejmu.

TVN24/x-news

PAP, IAR, bk

Polecane

Wróć do strony głównej