Prezydent powierzy dziś Beacie Szydło misję tworzenia rządu

Uroczystość w Pałacu Prezydenckim rozpocznie się o godz. 13.00. Andrzej Duda w czwartek przyjął dymisję ustępującej premier Ewy Kopacz i jej gabinetu. Szefowa rządu i jej ministrowie pełnią obowiązki do czasu zaprzysiężenia nowej Rady Ministrów, co zgodnie z zapowiedziami polityków Prawa i Sprawiedliwości, ma nastąpić w przyszłym tygodniu.

2015-11-13, 11:20

Prezydent powierzy dziś Beacie Szydło misję tworzenia rządu

Posłuchaj

Beata Szydło o misji tworzenia rządu/IAR
+
Dodaj do playlisty

Elżbieta Witek - rzecznik PiS, poinformowała w radiowej Jedynce, że zaprzysiężenie może być w poniedziałek lub wtorek.

Sama Beata Szydło nie podaje konkretnych terminów. - Chcemy w przyszłym tygodniu, by został powołany rząd i żeby zostało wygłoszone expose, pracujemy nad tym. Staramy się, żeby to było jak najszybciej, bo w moim przekonaniu jest potrzebny nowy rząd, jest końcówka roku, trzeba pracować nad budżetem, nad programami, które mają wejść w przyszłym roku w życie - mówiła.

TVN24/x-news

Według Witek, PiS chce, aby expose nowej premier i głosowanie w Sejmie nad wotum zaufania dla rządu odbyło się jak najszybciej. Posłanka, nie wyklucza nawet, że stanie się to już w środę. – Będziemy starali się to zrobić jak najszybciej dlatego, że przed nowym rządem jest bardzo wiele zadań i chcielibyśmy, żeby ten rząd zaczął działać jak najszybciej – mówi w Jedynce.

REKLAMA

Zgodnie z konstytucją, nowy premier przedstawia program działania rządu i składa wniosek o wotum zaufania najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów. Do przyjęcia rządu przez Sejm potrzeba bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

TVN24/x-news

Kandydaturę Beaty Szydło na premiera i skład jej gabinetu zaakceptował w poniedziałek Komitet Polityczny PiS. Będzie w nim trzech wicepremierów: Piotr Gliński, Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin. Gliński obejmie resort kultury, Morawiecki ministerstwo rozwoju, a Gowin resort nauki i szkolnictwa wyższego.

Szefem MON zostanie Antoni Macierewicz, a ministrem sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Szefową Kancelarii premiera będzie Beata Kempa, a szefową gabinetu politycznego premiera, pełniącą funkcję rzecznika rządu - Elżbieta Witek.

REKLAMA

Rząd Beaty Szydło - zobacz serwis specjalny >>>

Witold Waszczykowski będzie ministrem spraw zagranicznych, Mariusz Błaszczak - spraw wewnętrznych i administracji, finansów - Paweł Szałamacha, skarbu - Dawid Jackiewicz, Krzysztof Tchórzewski - energetyki, a prof. Jan Szyszko - środowiska.

Szefem resortu pracy ma zostać Elżbieta Rafalska, edukacji - Anna Zalewska, cyfryzacji - Anna Streżyńska, sportu i turystyki - Witold Bańka, rolnictwa - Krzysztof Jurgiel, infrastruktury i budownictwa - Andrzej Adamczyk, a gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - Marek Gróbarczyk.

Członkami Rady Ministrów będą też koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i Jerzy Kwieciński - mimo że w resorcie rozwoju będzie pierwszym wiceministrem.

REKLAMA

TVN24/x-news

PAP/IAR/iz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej