Obama i Putin odbyli półgodzinną rozmowę o Syrii i Ukrainie. "Była konstruktywna"
Wszystko wskazuje na to, że jest zgoda między USA a Rosją co do potrzeby politycznych zmian w Syrii. To wynik 35-minutowej, nieformalnej rozmowy Baracka Obamy i Władimira Putina na marginesie szczytu G20 w tureckiej Antalyi.
2015-11-15, 23:30
Posłuchaj
Prezydent USA wezwał kraje zachodnie do zintensyfikowania walki z Państwem Islamskim. Relacja z Waszyngtonu Marka Wałkuskiego/IAR
Dodaj do playlisty
Biały Dom uznał rozmowę za konstruktywną i poinformował, że obaj przywódcy zgodzili się, że po zamachach w Paryżu rozwiązanie konfliktu w Syrii jest jeszcze pilniejszym wyzwaniem niż dotąd.
Będą miediacje ONZ w sprawie Syrii?
Jak powiedział Reutersowi jeden z przedstawicieli Białego Domu, obaj prezydenci zgodzili się co do potrzeby prowadzonego przez Syrię "politycznego przejścia". Ma ono być kontynuowane poprzez rozmowy między syryjską opozycją a władzami w Damaszku. Mediatorem ma być ONZ. Istotną kwestią będzie również ustalenie warunków zawieszenia broni.
Z relacji przedstawiciela Białego Domu wynika, że Barack Obama docenia wysiłki wszystkich państw walczących z Państwem Islamskim. Prezydent USA zauważył też znaczenie rosyjskich działań w Syrii wymierzonych w dżihadystów.
CNN Newsource/x-news
REKLAMA
"Zgoda co do celów, a nie taktyki"
Z kolei rosyjskie agencje powołujące się na doradcę prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurija Uszakowa podały, że zdaniem Putina USA i Rosja mają podobne strategiczne cele w walce z Państwem Islamskim, natomiast różnią się w sprawie taktyki działania.
Przedstawiciel Białego Domu podał także, że w rozmowie Obama poruszył temat konfliktu na wschodniej Ukrainie, wyrażając poparcie dla realizacji porozumień z Mińska i wyzwając do wycofania ciężkiego sprzętu oraz zagranicznych bojowników.
Trwający od niedzieli szczyt G20 potrwa do poniedziałku. Uczestniczą w nim przedstawiciele najbogatszych krajów świata w tym Brack Obama, Władimir Putin i Angela Merkel. Do G20 należy 19 państw i Unia Europejska. Najważniejszymi tematami są kwestie migracji, bezpieczeństwa, w tym konfliktu w Syrii oraz zmian klimatycznych.
REKLAMA
PAP/IAR/iz
REKLAMA