Ataki w Paryżu. Francois Hollande: Francja jest w stanie wojny
Francja jest w stanie wojny - powiedział prezydent tego kraju, Francois Hollande. Wygłosił on przemówienie przed połączonymi izbami parlamentu w związku z piątkowymi zamachami w Paryżu. W atakach zginęło 129 osób.
2015-11-16, 20:53
Posłuchaj
Francja musi dzisiaj ruszyć do życia po tragicznych zamachach. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
W piątek wieczorem we francuskiej stolicy doszło do serii skoordynowanych krwawych zamachów terrorystycznych w okolicach Stade de France, barach i restauracjach X i XI dzielnicy, a także do ataku na salę koncertową Bataclan, gdzie zginęło co najmniej 89 osób. Były to najkrwawsze zamachy popełnione we współczesnej Francji.
Źródło: CNN Newsource/x-news
22.00
Po zamachach w Paryżu policja we Francji i sąsiedniej Belgii przeprowadziła w poniedziałek operacje zakończone zatrzymaniami. Nie ujęto jednak w Brukseli głównego podejrzanego, Salaha Abdeslama. Przywódcy w Europie ostrzegli przed dalszymi zamachami.
REKLAMA
21.05
Mohamed Abdeslam twierdzi, że nie ma nic wspólnego z atakami w Paryżu. Brat dwóch podejrzanych o udział w zamachach odniósł się do stawianych mu zarzutów. Zatrzymany w czasie weekendu w Brukseli Mohamed został dziś wypuszczony na wolność. Twierdzi, że nie wie gdzie, jest jeden z jego braci - Salah - poszukiwany międzynarodowym listem gończym.
Posłuchaj
Brat podejrzanych o udział w zamachach zabrał głos. Korespondencja Magdaleny Skajewskiej (IAR) 0:46
Dodaj do playlisty
20.10
Francja apeluje do społeczności międzynarodowej o skoordynowanie wysiłków w walce z Państwem Islamskim i z terroryzmem. Takie słowa padły z ust Francois Hollande’a, który namawiał senatorów i deputowanych Zgromadzenia Narodowego do przedłużenie stany wyjątkowego do trzech miesięcy.
19.50
Korespondent zagraniczny Polskiego Radia Wojciech Cegielski relacjonuje sytuację w Paryżu po zamachach:
19.18
Na skutek zamachów w Paryżu czeskie władze ogłosiły w poniedziałek zaostrzenie środków bezpieczeństwa w Pradze i innych czeskich miastach. We wtorek, z okazji przypadającego w ten dzień święta narodowego, spodziewanych jest szereg zgromadzeń i manifestacji.
REKLAMA
19.10
W miejscach, gdzie doszło do ataków ciągle widać "morze" kwiatów i zniczy. - Jest lęk, są obawy, jest ból po tym, co się stało. Jest trauma narodowa, ale na dobrą sprawę Francuzi wiedzą jedno - życie musi wrócić do normy - podkreśla Marek Brzeziński i opowiada, jak wyglądają obecnie ulice francuskiej stolicy:
19.04
Muzułmanie z Paryża zdecydowanie odcinają się od sprawców piątkowych zamachów we francuskiej stolicy. Podobnie jak po styczniowym zamachu na redakcję Charlie Hebdo, tak i teraz część paryskich muzułmanów chętnie prezentuje przed kamerami kartki z napisami "Not in my name", czyli "nie w moje imię". Paryscy muzułmanie podkreślają, że tzw. Państwo Islamskie wcale nie reprezentuje islamu.
Posłuchaj
Muzułmanie odcinają się od zamachowców. Korespondencja z Paryża Wojciecha Cegielskiego (IAR) 1:06
Dodaj do playlisty
18.56
Szef Pentagonu Ash Carter i dyrektor amerykańskiego wywiadu James Clapper wydali w poniedziałek nowe instrukcje dla personelu wojskowego i służb wywiadowczych, by ułatwić pogłębienie współpracy z Francją w zakresie wymiany danych wywiadowczych - podał Pentagon.
18.17
Prezydent Barack Obama wykluczył w poniedziałek zmianę strategii w walce z Państwem Islamskim (IS) mimo zamachów terrorystycznych w Paryżu i oświadczył, że użycie sił lądowych USA do walki z dżihadystami "byłoby błędem".
REKLAMA
18.03
Dyrektor CIA John Brennan powiedział w poniedziałek, ze nie można traktować zamachów w Paryżu jako odosobnionego przypadku, gdyż zapewne Państwo Islamskie (IS) przygotowuje inne za granicą. Wyraził nadzieję na wzmocnienie współpracy wywiadowczej USA z Rosją.
17.42
W związku z zamachami w Paryżu władze Norwegii podjęły decyzję o przedłużeniu do 1 grudnia podwyższonego poziomu alertu antyterrorystycznego. Oznacza to, że policjanci zachowują prawo do noszenia przy sobie broni palnej – poinformowała dyrekcja policji w Oslo.
17.36
- Terroryści nigdy nie zniszczą Republiki. To Republika zniszczy ich - oznajmił Bernard Cazeneuve, szef MSW Francji, na konferencji prasowej w poniedziałek w Paryżu.
Źródło: RUPTLY/x-news
REKLAMA
17.11
Francja jest w stanie wojny - mówi prezydent tego kraju, Francois Hollande. Wygłosił on przemówienie przed połączonymi izbami parlamentu w związku z piątkowymi zamachami w Paryżu. Hollande zapewnił, że nie jest to wojna z jakąkolwiek cywilizacją, bo zamachowcy nie reprezentują żadnej z nich. Tym bardziej, że piątkowy zamach zaplanowano w Syrii, jego przygotowanie rozpoczęło się w Belgii, a przeprowadzony został we Francji. Hollande zapowiedział tworzenie wielkiej koalicji antyterrorystycznej. W najbliższych dniach ma o tym rozmawiać z przywódcami Stanów Zjednoczonych i Rosji. Niezależnie od tego, Francja i tak wzmocni ataki na cele dżihadystów w Syrii.
Posłuchaj
Hollande wzywa na posiedzeniu Parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego. Korespondencja z Paryża Marka Brzezińskiego (IAR) 0:47
Dodaj do playlisty
16.31
Znana jest tożsamość sześciu spośród ośmiu zakładników, którzy w piątek dokonali najbardziej tragicznych zamachów w historii Francji. W atakach w Paryżu zginęło 129 osób, a ponad 350 zostało rannych. Francuskie służby zdołały już także zidentyfikować ciała większości ofiar.
Posłuchaj
Zamachy we Francji. Znane nazwiska napastników. Korespondencja z Paryża Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:51
Dodaj do playlisty
16.17
Hakerzy z grupy Anonymous w nagraniu zamieszonym w poniedziałek w serwisie YouTube wypowiadają wojnę Państwu Islamskiemu po piątkowych zamachach terrorystycznych w Paryżu.
REKLAMA
15.45
Koło Turynu na północy Włoch poszukiwany jest uciekający samochodem terrorysta, który według władz francuskich brał udział w piątkowych zamachach w Paryżu - podała Ansa. W stan gotowości postawione zostały wszystkie patrole policji drogowej w całym Piemoncie.
15.36
Wśród krajów Unii Europejskiej, Hiszpania przeprowadziła najwięcej operacji przeciwko dżihadystom. Od stycznia tamtejsza policja aresztowała 63 terrorystów i pomogła w zatrzymaniu 27, głównie w Maroku. Hiszpański rząd i opozycja zaapelowały do Unii Europejskiej o zjednoczenie sił w walce z terroryzmem.
Posłuchaj
Hiszpania: od stycznia aresztowano 63 dżihadystów. Korespondencja Ewy Wysockiej (IAR) 0:58
Dodaj do playlisty
15.21
Na paryskim placu Republiki wciąż zbierają się tłumy ludzi, które chcą upamiętnić ofiary zamachów.
Źródło: RUPTLY/x-news
REKLAMA
15.10
Policja w Niemczech zatrzymała mieszkańca jednego z ośrodków dla uchodźców, który mógł wiedzieć o planowanych zamachach w Paryżu. Mężczyzna trafił do aresztu.
Posłuchaj
Niemcy: zatrzymano Algierczyka, który zapowiadał zamach. Korespondencja Wojciecha Szymańskiego (IAR) 0:45
Dodaj do playlisty
14.50
Belgijska policja zwolniła pięciu z siedmiu aresztowanych w związku z atakami w Paryżu. Zostali oni zatrzymani w weekend, podczas obławy policyjnej. Jednym z aresztowanych, a teraz wypuszczonych jest brat zamachowca samobójcy z Paryża, a także napastnika, który przeżył ataki i uciekł do Belgii. Od niedzieli jest on poszukiwanym listem gończym.
14.23
W poniedziałek po południu zakończyła się operacja policji w imigranckiej dzielnicy Molenbeek, gdzie mieszkało kilku sprawców piątkowych zamachów w Paryżu - poinformował mer tej dzielnicy. Według prokuratury podczas akcji nikogo nie zatrzymano.
REKLAMA
Posłuchaj
Koniec obławy policyjnej w dzielnicy Molenbeek. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:44
Dodaj do playlisty
14.15
Zamachy w Paryżu odsuwają na dalszy plan konflikt w Donbasie - takie komentarze pojawiają się w ukraińskiej prasie po piątkowych wydarzeniach w stolicy Francji. Zdaniem niektórych komentatorów, walka z terroryzmem może też ostatecznie zakończyć izolację Rosji na arenie międzynarodowej.
Posłuchaj
Ukraińska prasa o konsekwencjach zamachów w Paryżu. Korespondencja Pawła Buszko (IAR) 0:56
Dodaj do playlisty
13.56
Do niezrozumienia dochodzi na ich styku. Jeśli kobieta chodzi w krótkiej spódniczce to nie jest to zaproszenie do aktu seksualnego. Z drugiej strony nie wszyscy muzułmanie są zwolennikami najbardziej radykalnych trendów islamu - mówił w Jedynce ekspert ds. marketingu politycznego i znawca problematyki francuskiej.
13.50
W kontekście zamachów w Paryżu świat musi nieuchronnie inaczej ułożyć stosunki z Rosją. Polska musi prowadzić twardą politykę na Wschodzie i jednocześnie współpracować w walce z Państwem Islamskim - ocenia gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
REKLAMA
13.43
Elity europejskie muszą wreszcie zrozumieć, że aby zapobiec tego typu wydarzeniom, trzeba zrezygnować z pewnych idei, które do tej pory wydawały się oczywiste - przekonuje w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Grzegorz Ślubowski.
13.30
Państwo Islamskie grozi kolejnymi zamachami krajom, które uczestniczą w nalotach na Syrię. Zapowiada, że "podzielą los Francji". W nowym nagraniu video, upublicznionym w internecie, dżihadyści zapowiadają też atak na Waszyngton.
REKLAMA
13.25
Należy zniszczyć tych barbarzyńców interweniując na lądzie, trzeba im dołożyć, to kwestia samoobrony - mówią PAP Francuzi, którzy domagają się ostrej reakcji w związku z zamachami w Paryżu. Inni starają się tonować nastroje i apelują: nie ryzykujmy pochopnych działań, "nie" brudnej wojnie.
13.20
W zeszłym miesiącu terroryści mieli uderzyć w Wielką Brytanię. Służby zapobiegły atakowi.
Posłuchaj
W zeszłym miesiącu terroryści mieli uderzyć w Wielką Brytanię. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:56
Dodaj do playlisty
13.07
Francuscy Żydzi modlą się za ofiary zamachów w Paryżu. Od niedzieli w synagogach we Francji organizowane są uroczystości modlitewne, a przedstawiciele społeczności żydowskiej podkreślają, że łączą się w bólu z rodzinami wszystkich ofiar.
REKLAMA
Posłuchaj
Francja: Żydzi modlą się za ofiary zamachów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:55
Dodaj do playlisty
13.00
Po atakach terrorystycznych, do których doszło w piątek w Paryżu, Straż Graniczna i policja są w stałym kontakcie z ABW, CAT i swoimi zagranicznymi odpowiednikami. SG zwiększyła nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa na lotniskach, monitorowane są przyloty i odloty samolotów m.in. z Francji.
12.45
Posłowie do Parlamentu Europejskiego, a także pracownicy tej instytucji upamiętnią we wtorek o godz. 15 na specjalnej uroczystości ofiary piątkowych zamachów a Paryżu - poinformowały służby prasowe PE.
REKLAMA
12.38
Ponad 20 osób zatrzymanych, ponad 100 umieszczonych w areszcie domowym, zarekwirowana broń. To efekt nocnej akcji francuskiej policji wymierzonej w organizatorów piątkowych zamachów. O wynikach akcji poinformował szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve.
Francuska policja. Fot.: PAP/EPA/MALTE CHRISTIANS
12.25
Belgijska prokuratura nie potwierdza informacji o zatrzymaniu poszukiwanego listem gończym Salaha Abdeslama. Wiadomość, że 26-letni obywatel Francji został zatrzymany w związku z atakami w Paryżu podało wcześniej belgijskie radio RTL.
12.05
Belgijska policja aresztowała w poniedziałek Salaha Abdeslama, Francuza poszukiwanego w związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu podczas akcji sił bezpieczeństwa w Brukseli - poinformowała telewizja RTL.
REKLAMA
12.00
W całej Francji i w innych krajach Europy minutą ciszy uczczono w południe pamięć ofiar piątkowych zamachów Paryżu.
W centrum Paryża setki ludzi zgromadziły się o godz. 12 na Placu Republiki, w pobliżu miejsca zamachu. Prezydent Francois Hollande oddał hołd zabitym na uniwersytecie w Sorbonie.
Posłuchaj
Francja minutą ciszy uczciła pamięć ofiar piątkowych zamachów. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR) 0:44
Dodaj do playlisty
11.50
Turcja twierdzi, że już prawie rok temu ostrzegała Francję przed jednym z zamachowców z Paryża. Władze w Ankarze oświadczyły, ze informację o Ismaelu Omarze Mostefai przekazywały francuskiemu rządowi w grudniu 2014 roku i w czerwcu tego roku. Francuskie władze nie zareagowały.
REKLAMA
11.35
Czy Europa powinna zamknąć wewnętrzne granice? Jak rozwiązać dylemat uchodźców? Czy Zachód powinien postawić na szerszą interwencję militarną w Syrii? Takie pytania zadaje dziś brytyjska prasa.
Posłuchaj
Brytyjska prasa po zamachach. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:57
Dodaj do playlisty
11.28
Zidentyfikowano terrorystę odpowiedzialnego za zorganizowanie zamachów w Paryżu - podaje agencja Associated Press.
Posłuchaj
Francja: Belg mózgiem zamachowców. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 1:09
Dodaj do playlisty
11.25
REKLAMA
Greckie władze oświadczyły, że zamachowiec z Paryża, który przedostał się do Europy przez wyspę Leros, nie był poszukiwany przez tajne służby i został zarejestrowany przy zachowaniu wszelkich unijnych procedur.
11.20
Premier Beata Szydło i członkowie nowego rządu wpisali się do księgi kondolencyjnej w ambasadzie Francji. Księga została wyłożona po piątkowych zamachach w Paryżu. Premier i ministrowie złożyli także kwiaty i zapalili znicze przed ambasadą w hołdzie ofiarom aktów terroru.
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
11.11
W Brukseli kolejna akcja policyjna w dzielnicy Molenbeek, nazywanej wylęgarnią terrorystów - informują belgijskie media. Uzbrojeni policjanci przeszukują mieszkania w związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie ataków w Paryżu.
Źródło: RUPTLY/x-news
11.00
Piątkowe zamachy w Paryżu są wciąż tematem numer jeden włoskich mediów, a politycy zastanawiają się rozwiązaniem dylematów, na które wskazują komentatorzy. Na przykład - jak pogodzić panujące na Zachodzie swobody obywatelskie z walką z islamskim terroryzmem.
REKLAMA
Posłuchaj
Włoskie media o zamachach w Paryżu. Relacja Marka Lehnerta (IAR) 0:58
Dodaj do playlisty
10.50
"Nadszedł czas na działanie" - apelują po masakrze w Paryżu hiszpańscy komentatorzy. I wyrażają nadzieję, że podczas dzisiejszego spotkania w Brukseli zapadną ważne decyzje dotyczące walki z terroryzmem.
Posłuchaj
Hiszpańscy komentatorzy: "Nadszedł czas na działanie". Relacja Ewy Wysockiej (IAR) 0:51
Dodaj do playlisty
10.38
Zidentyfikowano dwóch kolejnych sprawców piątkowych zamachów w Paryżu - poinformowała francuska prokuratura. Jeden z nich to zamachowiec, który wysadził się przed stadionem Stade de France, drugi brał udział w ataku na salę koncertową Bataclan.
REKLAMA
10.30
Ataki w Paryżu pozostają głównym tematem komentarzy w największych niemieckich gazetach. "FAZ" zwraca uwagę na ostrożną reakcję kanclerz Angeli Merkel, która najwidoczniej nie pragnie odwetu. "Sueddeutsche Zeitung" domaga się pomocy dla Bliskiego Wschodu.
Posłuchaj
Niemiecka prasa: czy Francja wciągnie do wojny NATO? Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR) 0:47
Dodaj do playlisty
10.10
Konferencja klimatyczna COP21, która rozpoczyna się 30 listopada w Paryżu, będzie się koncentrować na negocjacjach, a towarzyszące imprezie koncerty i demonstracje na pewno zostaną odwołane - zapowiedział premier Francji Manuel Valls.
- Wszyscy szefowie państw i rządów planety będą tutaj i będą nieść światu przesłanie wsparcia i solidarności z Francją - ocenił w radiu RTL.
REKLAMA
10.00
Francuska prasa wspomina ofiary piątkowych zamachów, pisze o aresztowaniach w kilku regionach Francji, dokonanych w kręgach islamskich radykałów. Ale media zajmują się też ripostą wobec dżihadystów. Zastanawiają się, jaką strategię przyjąć w walce z terrorystami.
Źródło: RUPTLY/x-news
09.53
"Wojna przeniosła się do Europy", "Piekło w Paryżu", "Z demokracją nie wygrają" - to tytuły z pierwszych stron czeskich gazet. Media naszego południowego sąsiada wciąż poświęcają wiele uwagi piątkowym zamachom w stolicy Francji.
Posłuchaj
Czeskie media o paryskiej tragedii. Relacja Pawła Szukały (IAR) 0:57
Dodaj do playlisty
09.46
REKLAMA
Na terrorystyczne ataki w Paryżu i Bejrucie cywilizowany świat powinien odpowiedzieć solidarnością i przemyślanymi działaniami zbrojnymi. To czas na większe zaangażowanie w niestabilnych regionach, a nie bojaźliwe wycofywanie się z nich - pisze "Financial Times".
09.29
Czy z zamachami w Paryżu i terroryzmem ma związek fala migrantów z Syrii? Komentarzy Trójki byli podzieleni w tej kwestii.
REKLAMA
09.12
Po piątkowych zamachach w Paryżu francuska policja przeszukała ponad 150 mieszkań osób ze środowisk islamistycznych we Francji - poinformował premier Francji Manuel Valls.
09.00
Rosyjskie media zastanawiają się, co czeka Francję po piątkowych zamachach w Paryżu. Zwracają uwagę na nowy element w działaniach terrorystów - prawdopodobny udział w atakach syryjskiego uchodźcy.
REKLAMA
Posłuchaj
Rosyjskie media: co czeka Francję po zamachach? Relacja Włodzimierza Paca (IAR) 0:48
Dodaj do playlisty
08.47
"Masakra zaplanowana w Molenbeek" - to tytuł artykułu we flamandzkiej gazecie "De Standaard". Poszukiwany międzynarodowym listem gończym 26-letni Abdeslam Salah, urodzony w Brukseli, mieszkał właśnie w tej dzielnicy.
Posłuchaj
Trop paryskich zamachów prowadzi do jednej z dzielnic Brukseli. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 1:02
Dodaj do playlisty
08.35
Grzegorz Schetyna powiedział w radiowej Jedynce, że zwalczanie zagrożenia terrorystycznego, poprzez wprowadzenie kontroli na granicach wewnętrznych UE, nie będzie skuteczne. Temat zmian zasad działania strefy Schengen będzie omawiany na piątkowym szczycie ministrów spraw wewnętrznych Wspólnoty.
REKLAMA
08.25
W hołdzie ofiarom zamachów w Paryżu trójkolorowo rozświetliły się wszystkie najbardziej znane budynki Dubaju i Abu Zabi. Na niebiesko, biało i czerwono świeciły się między innymi Burj Al Arab, czyli hotel-żagiel, a także najwyższy budynek świata - Burj Khalifa.
08.00
Premier Francji ostrzega przed możliwością kolejnych zamachów. - Terroryści mogą uderzyć znowu w najbliższych dniach lub tygodniach, we Francji lub innych krajach Europy - powiedział Manuel Valls.
07.23
Zespoły Motorhead, Coldplay i Foo Fighters poinformowały, że odwołały swoje koncerty w Paryżu ze względu na niedawne ataki terrorystyczne we francuskiej stolicy. Wcześniej na taki krok zdecydowała się grupa U2.
07.05
Ataki terrorystyczne w Paryżu będą jednym z tematów spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Zamachy wymuszą zmiany w programie spotkania. Początkowo szefowie dyplomacji mieli rozmawiać na temat współpracy z krajami zza wschodniej granicy i omówić bliskowschodni proces pokojowy.
REKLAMA
06.50
W hołdzie ofiarom zamachów w Paryżu Barack Obama nakazał opuszczenie amerykańskich flag do połowy masztów. W specjalnej deklaracji prezydent USA podkreślił, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nie ulegną strachowi przed terroryzmem.
06.26
Francuska policja ściga sprawców i organizatorów piątkowych zamachów w Paryżu.
Poszukiwany jest przede wszystkim jedyny terrorysta, który przeżył zamachy i jest na wolności. Chodzi o 26-letniego Abdeslama Salaha, który mieszkał w Brukseli.
REKLAMA
06.17
Muzea, kina, teatry i inne placówki kulturalne w Paryżu i okolicach zostaną ponownie otwarte w poniedziałek od godziny 13. Otwarcie obiektów nastąpi godzinę po tym, jak w całej Francji i Europie minutą ciszy zostaną uczczone ofiary paryskich zamachów.
06.10
Stan wyjątkowy wprowadzony przez przez prezydenta Francji obowiązuje przez 12 dni, ale Francois Hollande chce przedłużyć go do trzech miesięcy. Do tego potrzebna jest akceptacja Kongresu - wspólnego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego i Senatu, jakie zwołano na poniedziałek w Wersalu.
06.05
Francuskie lotnictwo rozpoczęło w niedzielę wieczorem najbardziej intensywne naloty na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii. W dwie doby po zamachach w Paryżu, których autorami mieli być fanatycy, 12 francuskich myśliwców zrzucało bomby na samozwańczą stolicę radykałów w Syrii.
Źródło: STORYFUL/x-news
REKLAMA
06.00
W wyniku odniesionych obrażeń po piątkowych zamachach w Paryżu zmarły w szpitalach trzy osoby, ale oficjalny bilans ofiar śmiertelnych pozostaje niezmieniony i wynosi 129 osób - podało w Zrzeszenie Szpitali Publicznych w Paryżu (AP-HP).
mr, aj, IAR, PAP, PolskieRadio.pl, Twitter
REKLAMA