Nie będzie ekstradycji Romana Polańskiego do USA

Nie będzie zażalenia prokuratury na decyzję o niedopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego. Krakowska prokuratura poparła decyzję sądu w tej sprawie.

2015-11-27, 16:53

Nie będzie ekstradycji Romana Polańskiego do USA

Posłuchaj

Jan Olszewski, adwokat Romana Polańskiego zadowolony z decyzji prokuratury (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Stanowisko krakowskiej prokuratury, która zdecydowała, że nie będzie składać zażalenia w sprawie decyzji sądu o niedopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego do USA, jest słuszne i nie budzi zdziwienia – uważa jeden z obrońców reżysera mec. Jan Olszewski. 

- Nie dziwi mnie stanowisko prokuratury, ze względu na to, że uzasadnienie sądu pierwszej instancji merytorycznie nie pozostawia cienia wątpliwości co do tego, że te argumenty są słuszne. Sami szereg tych argumentów przedstawiliśmy sądowi, a sąd podzielił nasz punkt widzenia i dodatkowo uzasadnił go szeregiem innych elementów - powiedział mec. Olszewski.

- Uzasadnienie merytorycznie jest bardzo wysokiej jakości i zmierzenie się z nim byłoby naprawdę bardzo trudnym zadaniem i nie dawałoby wielkich szans, a prawdopodobnie nie dawałoby w ogóle szans na to, żeby zażalenie w ogóle zostało uwzględnione - dodał adwokat.

To jeszcze nie koniec?

- Decyzja prokuratury nie kończy sprawy Romana Polańskiego - ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa. Dziś śledczy z Krakowa poinformowali, że nie złożyli zażalenia na postanowienie sądu o niedopuszczalności ekstradycji reżysera do Stanów Zjednoczonych. Przez to postanowienie sądu jest prawomocne, ale od prawomocnej decyzji przysługują jeszcze specjalne środki odwoławcze. - Zgodnie z Kodeksem Postępowania Karnego chodzi o skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego - tłumaczy Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie. - Taką skargę może wnieść minister sprawiedliwości, Rzecznik Praw Obywatelskich i Prokurator Generalny - dodaje Janusz Hnatko. Aby Sąd Najwyższy rozpatrzył skargę, musi ona wpłynąć w ciągu pół roku.

Komentarz ministra sprawiedliwości

Jako "zaskakującą" określił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro decyzję krakowskiej prokuratury o niezłożeniu zażalenia na decyzję sądu o niedopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego.
- Po połączeniu prokuratury z Ministerstwem Sprawiedliwości, co nastąpi w przyszłym roku, bardzo wnikliwie zbadamy zasadność tej decyzji - powiedział Ziobro. Dodał, że "jeśli okaże się, że były istotne merytoryczne argumenty za nią przemawiające, to ją poprzemy". - Jeśli zaś okaże się, że była ona błędna i wydana z obrazą prawa, to wówczas wszczniemy stosowne postępowania wyjaśniające - powiedział.
Takie postępowania mogą oznaczać ewentualne postępowania dyscyplinarne wobec prokuratorów.
Ziobro dodał też, że według niego "byłoby z korzyścią dla sprawy, gdyby miał możliwość ocenić ją sąd II instancji".

REKLAMA

Sprawa Polańskiego

Reżyser jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości za gwałt na nieletniej od 1977 roku. Prawie miesiąc temu krakowski sąd, który rozpatrywał wniosek Stanów Zjednoczonych o wydanie reżysera, uznał że ekstradycja jest niedopuszczalna. Zarówno obrońcom, jak i polskiej prokuraturze przysługiwało odwołanie od tego postanowienia. Adwokaci Polańskiego nie złożyli zażalenia. Takiej decyzji nie podjęła też prokuratura. Dlatego postanowienie sądu o niedopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego - po uprawomocnieniu się - będzie ostateczna

W styczniu Prokuratura Okręgowa w Krakowie wystąpiła do tamtejszego Sądu Okręgowego w Krakowie z wnioskiem o wydanie postanowienia w przedmiocie dopuszczalności wydania Romana Polańskiego władzom amerykańskim. Podstawą wystąpienia z powyższym wnioskiem był wniosek władz amerykańskich o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję wymienionego w oparciu o dołączone do wniosku dokumenty. Na tym etapie postępowania ekstradycyjnego po przesłuchaniu poszukiwanego i zapoznaniu się z przedstawioną przez stronę amerykańska dokumentacją, prokurator nie miał podstaw do zajęcia odmiennego stanowiska.

Źródło: TVN24/x-news

W toku toczącego się postępowania ekstradycyjnego Sąd Okręgowy w Krakowie uzupełnił materiał dowodowy, w tym o przesłane przez władze amerykańskie i szwajcarskie dodatkowe dokumenty, dopuścił też dowody zawnioskowane przez obrońców Romana Polańskiego, a także przeprowadził dowody z urzędu.

REKLAMA

Analiza materiału dowodowego zgromadzonego w tej sprawie przez Sąd Okręgowy w Krakowie, a także analiza treści uzasadnienia orzeczenia tego sądu z 30 października pozwala uznać stanowisko sądu o odmowie wydania Romana Polańskiego władzom amerykańskim za słuszne - czytamy w komunikacie prokuratury. Uzasadnienie postanowienia Sądu bardzo obszerne i szczegółowe w treści, zawiera wyczerpujące ustalenia dotyczące stanu faktycznego sprawy, kompletne wskazanie podstaw prawnych rozstrzygnięcia, a także w sposób logiczny przedstawia tok rozumowania i wnioskowania sądu. Prokuratura nie znalazła podstaw do formułowania zarzutów w zakresie naruszenia przy procedowaniu przez sąd w tej sprawie zarówno prawa materialnego, procesowego, nie znalazła również błędów w jego ustaleniach faktycznych.

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej