Co pięć minut na świecie za wiarę ginie chrześcijanin
- Co roku ginie 105 tys. chrześcijan. Tylko na Bliskim Wschodzie w ostatnich latach liczba chrześcijan zmalała o 50 proc. - poinformował dyrektor Pomocy Kościołowi w Potrzebie (PKWP), ks. prof. Waldemar Cisło.
2015-11-27, 17:07
W piątek w Krakowie rozpoczął się Europejski Kongres w obronie prześladowanych chrześcijan. W czasie dwóch dni obrad omawiana będzie publikacja "Prześladowani i zapomniani", czyli raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2013-2015, sporządzony przez sekcję polską PKWP.
Raport opisuje sytuację chrześcijan w Arabii Saudyjskiej, Chinach, Erytrei, Iraku, Korei Północnej, Nigerii, Pakistanie, Sudanie, Syrii i Wietnamie. Według autorów dokumentu przetrwanie Kościoła na Bliskim Wschodzie i w Afryce jest zagrożone, a strach przed ludobójstwem doprowadził do masowej emigracji chrześcijan.
- Ceną za obojętność jest ludzkie życie - podkreślił inicjator kongresu prof. Ryszard Legutko. Jak wskazał, problem prześladowania chrześcijan na całym świecie osiąga skalę trudną do wyobrażenia. Celem Kongresu jest wypracowanie kierunków działań prawnych i politycznych, mogących wpłynąć na ograniczenie tego zjawiska.
Ks. prof. Waldemar Cisło, powołując się na Radio Watykańskie, zwrócił uwagę, że co roku za wiarę ginie 105 tys. chrześcijan, czyli co pięć minut jeden chrześcijanin. Tylko na Bliskim Wschodzie w ostatnich 30 latach liczba chrześcijan zmalała o 50 proc.
- Irak i Syria to miejsca, gdzie dzisiaj Kościół stoi przed znakiem zapytania, czy pozostanie tam na miejscu, czy zostanie wymazany z tamtych rejonów świata - oświadczył. Jak ocenił, najbardziej porażające jest milczenie wobec zbrodni dokonywanych na chrześcijanach.
- Potwierdzeniem obojętności, która panuje w Europie, są chociażby rezolucje Unii Europejskiej, które troszczą się - dobrze że tak jest - o osoby LGBT na terenach, które opanowało Państwo Islamskie, ale nie mówią o prześladowaniu chrześcijan - wskazał.
Jak podał PKWP, 200 mln chrześcijan jest brutalnie prześladowanych, 350 mln chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji, w ponad 70 krajach łamie się prawo do wolności religijnej.
Przedstawiciele Kościoła z Pakistanu, Egiptu i Iraku przyznali, chrześcijanie w ich krajach są dyskryminowani na wielu polach, żyją w zagrożeniu.
- Rok temu samobójca zabił na zewnątrz kościoła sto chrześcijan. W marcu tego roku dwa kościoły zostały wysadzone w powietrze. Żyjemy w ciągłym napięciu -powiedział arcybiskup Karaczi w Pakistanie, Joseph Coutts. Z kolei biskup chaldejskiego patriarchatu Babilonu, Shlemon Warduni, podkreślił, że w Iraku w IV wieku żyło ponad 80 mln chrześcijan a dziś jest ich mniej niż milion.
***
Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie została założona w 1947 roku przez holenderskiego norbertanina ojca Werenfrieda van Straatena. Wspiera chrześcijan w 140 krajach.
W 1984 roku PKWP zostało uznane przez Watykan za "ogólnokościelną organizację na prawie papieskim", a papież Benedykt XVI podniósł ją do rangi fundacji na prawie papieskim z siedzibą w Watykanie.
Sekcja polska PKWP działa od 2006 roku. Ma biura w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Prowadzi działalność wydawniczą, organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku przekazała ponad 6 mln zł na pomoc dla ofiar wojennych i uchodźców z Syrii.
PAP, kk
REKLAMA