Bruksela liczy straty po alercie antyterrorystycznym. Mogły wynieść ponad 50 mln euro dziennie

Bruksela liczy koszty wynikające z zaostrzonych środków bezpieczeństwa. W wyniku ogłoszenia czwartego - najwyższego - poziomu alertu antyterrorystycznego, który utrzymywał się przez kilka dni, lokalna gospodarka miała tracić prawie 52 miliony euro dziennie.

2015-11-28, 15:10

Bruksela liczy straty po alercie antyterrorystycznym. Mogły wynieść ponad 50 mln euro dziennie

Posłuchaj

Ponad 50 milionów euro dziennie strat w związku z terroryzmem? Relacja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szacunki w tej sprawie przedstawili dziennikarze telewizji VRT. Straty poniosły przede wszystkim branże: hotelarska i gastronomiczna. Według wstępnych szacunków, stan podwyższonego zagrożenia terrorystycznego w Brukseli kosztował te sektory 22 miliony euro dziennie. Czwarty poziom alertu wystraszył bowiem wielu klientów i gości.

Straty po stronie przedsiębiorstw wyniosły prawie 30 milionów euro - głównie dlatego, że po ogłoszeniu zaostrzonych środków bezpieczeństwa wiele osób nie pojawiło się w pracy.

Belgijskie media zwracają uwagę także na skutki, z jakimi zmagają się brukselskie linie lotnicze. Zagrożenie zamachami miało doprowadzić do spadku liczby pasażerów belgijskiego przewoźnika o około 20 procent.

Najwyższy stopień alertu obowiązywał w Brukseli prawie tydzień. W czwartek rząd zdecydował się go obniżyć, podkreślając jednocześnie, że zagrożenie atakami jest wciąż duże i trzeba zachować czujność. Do końca nie było pewne, czy władze zezwolą na organizację jarmarków świątecznych w Brukseli i w Liege, które zawsze cieszą się dużą popularnością. Ostatecznie jednak - ku zadowoleniu mieszkańców - rozpoczęły się one zgodnie z planem.

REKLAMA

RUPTLY/x-news

- Sytuacja została przeanalizowana bardzo uważnie. Zagrożenie atakami jest obecnie możliwe - tak brzmiała ocena belgijskiego centrum kryzysowego, na którą powoływały się belgijskie media. Poziom czwarty, najwyższy oznaczał, że ryzyko ataku terrorystycznego jest bardzo poważne i bezpośrednie.

KE nie rezygnuje z zaostrzonych środków

Mimo obniżenia stopnia zagrożenia terrorystycznego w Brukseli, Komisja Europejska nie rezygnuje z zaostrzonych środków bezpieczeństwa.
Wiceprzewodnicząca Komisji Kristalina Georgiewa powiedziała Polskiemu Radiu, że poziom trzeci oznacza wciąż poważne zagrożenie i dlatego zostały utrzymane szczególne środki bezpieczeństwa. - Cały czas dokładniej sprawdzamy gości w Komisji, nie zezwalamy na organizację wydarzeń z udziałem dużej liczby personelu, obecnych jest tu wciąż więcej strażników, utrzymujemy też wzmocnione środki bezpieczeństwa wokół szkół europejskich - powiedziała wiceprzewodnicząca Georgiewa.

Dodała, że obawia się, iż „część tych działań zostanie utrzymana przez dłuższy czas”. Według Georgiewy w przyszłym tygodniu możliwe są jednak pewne ułatwienia dostępu do budynków Komisji dla gości z zewnątrz. W Komisji Europejskiej obowiązuje obecnie „żółty” poziom alertu.

REKLAMA

IAR, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej