Obchody 185. rocznicy wybuchu powstania listopadowego w Warszawie
Otwarciem celi poświęconej błogosławionemu Honoratowi Koźmińskiemu w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, koncertem pieśni patriotycznych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i Mszą świętą w intencji poległych w powstaniu listopadowym zostanie w niedzielę uczczona 185. rocznica zrywu.
2015-11-28, 15:50
Posłuchaj
Przed południem w dniu rocznicy wybuchu powstania listopadowego zaplanowano otwarcie w Muzeum X Pawilonu celi więziennej poświęconej błogosławionemu Honoratowi Koźmińskiemu.
- Jej wyposażenie będzie dość surowe, odwzorowujące oryginalny wygląd. Znajdą się w niej dwie prycze, niewielki drewniany stolik, dwa krzesła, blaszana miska stanowiąca naczynie na posiłki i typowa dla więziennych cel lampka - powiedział Bartłomiej Kłusek, rzecznik prasowy Muzeum Niepodległości, którego oddziałem jest Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
- Można również będzie zobaczyć obraz olejny przedstawiający duchownego - dodał Kłusek.
W ramach obchodów rocznicy zrywu wczesnym popołudniem odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Dowództwa Garnizonu Warszawa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie mieści się Muzeum Ordynariatu Polowego.
Uroczystości zakończy wieczorna Msza święta z udziałem kwartetu smyczkowego w kościele pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Miodowej. Odprawi ją biskup-senior Antoni Dydycz w intencji poległych w powstaniu listopadowym.
Honorat Koźmiński urodził się w 1829 roku w Białej Podlaskiej. Kształcił się w gimnazjum w Płocku i w stołecznej Szkole Sztuk Pięknych na wydziale budownictwa. W 1846 roku został oskarżony o spisek przeciw władzy i trafił do X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Został zwolniony z uwagi na zły stan zdrowia. Później wstąpił do Zakonu Kapucynów. Święcenia otrzymał w 1852 roku w kościele św. Krzyża w Warszawie.
W okresie powstania styczniowego pełnił posługę w Cytadeli, gdzie przygotowywał na śmierć skazańców, m.in. członka Rządu Narodowego Jana Jeziorańskiego. Po likwidacji przez władze zaborcze prowincji Kapucynów duchowny zamieszkał w Zakroczymiu, później w Nowym Mieście nad Pilicą. Angażował się m.in. w tworzenie tzw. skrytych zgromadzeń zakonnych. Zmarł w 1916 roku.
Papież Jan Paweł II w 1988 roku ogłosił Honorata Koźmińskiego błogosławionym.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Powstanie listopadowe
Powstanie listopadowe rozpoczęło się wieczorem 29 listopada 1830 roku, kiedy grupa spiskowców ze Szkoły Podchorążych Piechoty na czele z Piotrem Wysockim próbowała zabić przebywającego w Belwederze Wielkiego Księcia Konstantego, brata cara Mikołaja I. Zamach się nie udał.
Do wystąpienia przeciwko namiestnikowi cara przyłączyli się mieszkańcy stolicy. W walce ze 115-tysięczną armią rosyjską uczestniczyło około 54 tysięcy polskich żołnierzy. Trwające przeszło rok powstanie zakończyło się klęską.
Po upadku zrywu represjonowano jego uczestników i drastycznie ograniczono autonomię Królestwa Polskiego.
PAP, IAR, kk
REKLAMA
REKLAMA