Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK. PiS: PO złamała konstytucję
PO ewidentnie złamała konstytucję ws. wyboru sędziów TK, PiS próbuje naprawić to, co zepsuła Platforma - powiedziała rzeczniczka rządu Elżbieta Witek odnosząc się do wyboru przez Sejm pięciu sędziów TK zgłoszonych przez PiS.
2015-12-02, 21:23
Posłuchaj
Elżbiety Witek twierdzi, że za zamieszanie odpowiada Platforma Obywatelska (IAR)
Dodaj do playlisty
Dziennikarze pytali rzeczniczkę rządu, czy atmosfera, w jakiej dokonywany był wybór przez Sejm pięciu sędziów TK, nie godzi w powagę Trybunału Konstytucyjnego. Witek powiedziała, że każdy, kto oglądał obrady, widzi, co dzieje się od czerwca.
PO - nie słuchając głosu PiS - "szła do przodu i chciała za nas, za Sejm VIII kadencji podejmować decyzje, nie słuchając żadnego głosu rozsądku" - powiedziała Witek. Podkreśliła, że wtedy nie było słychać ani krzyku ze strony sędziów TK, ani ze strony mediów. - Także sami posłowie PO nie bili się w pierś wtedy. Dzisiaj mówią, że być może to był błąd, to było złamanie konstytucji - powiedziała Witek.
"Polacy myślą samodzielnie"
Według niej, trzeba rozmawiać nie o skutkach, ale o przyczynach sytuacji wokół TK. - Polacy myślą samodzielnie, patrzą, obserwują, co się dzieje. Mają argumenty jednej i drugiej strony. My pokazujemy - PO złamała konstytucję ewidentnie, i o tym mówią wszyscy - dodała.
Podkreśliła, że nawet, gdyby dwóch sędziów TK było wybranych niezgodnie prawem, to jest to złamanie konstytucji. Jak mówiła, nie był to błąd, ale "było to zrobione z premedytacją, to było przemyślane". Rzecznik rządu powiedziała, że nikt nie słuchał wówczas apeli prezydenta i PiS. - Wtedy nikt tego nie słuchał, jakoś nikt tego nie nagłaśniał. Pytanie, dlaczego wszyscy robią to dzisiaj, gdy PiS próbuje naprawić to, co zepsuła Platforma Obywatelska - podkreśliła Witek.
REKLAMA
Komentarz prezesa PiS
Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział natomiast, że nie rozumie zarzutów opozycji w sprawie wyboru nowych sędziów TK.
- To jest wołanie, że jak przeciwnicy polityczni chcą coś mieć, to to jest dyktatura, a jak oni mają wszystko, to to jest demokracja - mówił prezes PiS.
Jarosław Kaczyński odniósł się też do wypowiedzi opozycyjnych polityków, jakoby Prawo i Sprawiedliwość uprawiała politykę totalitarną, godzącą w demokrację. Prezes partii rządzącej uznał, że jest to nieodpowiedzialne używanie słów, które wynika zarówno ze złej woli, jak i tego, iż przeciętny parlamentarzysta PO jest zupełnie nieprzygotowany do pracy w Sejmie.
"PO chciała zawłaszczyć Trybunał"
Poseł PiS Stanisław Piotrowicz powiedział z kolei w czasie sejmowej debaty, że Platforma cały czas stara się zablokować zmianę składu Trybunału, by utrudnić reformy planowane przez nowy rząd. Zdaniem posła, w tej chwili dobrze widać, czyje interesy dziś reprezentuje Trybunał.
REKLAMA
- Mówiliście Państwo o trójpodziale władzy, o autonomii tych władz. Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 listopada, wydane w niespotykanym, ekspresowym tempie na żądanie i zlecenie PO pokazało tożsamość Trybunału z Platformą Obywatelską - mówił poseł Piotrowicz.
PiS chwali swoich kandydatów na sędziów TK
Jak mówił poseł PiS Marek Ast, kandydaci zgłoszeni przez jego partię będą dobrze wykonywać swoje obowiązki w Trybunale.
- Osoby te w sposób oczywisty - jak wynika z ich biografii, ich życiorysów, ich ścieżki kariery zawodowej - gwarantują dobre wykonywanie funkcji sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Z pełną odpowiedzialnością rekomendujemy państwu te kandydatury" - powiedział Marek Ast.
Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK
Kandydatury Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Julii Anny Przyłębskiej i Piotra Pszczółkowskiego zyskały poparcie sejmowej większości - przede wszystkim posłów PiS. Platforma Obywatelska zapowiedziała, że zaskarży do TK sejmowe uchwały o środowym wyborze Trybunału.
REKLAMA
W czerwcu Sejm poprzedniej kadencji przyjął ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października (kadencja trzech mijała w czasie poprzedniej kadencji Sejmu; dwóch - w trakcie obecnej kadencji). Z kolei 5 grudnia ma wejść w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). W nowelizacji przyjęto m.in., że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK. Tę nowelę zaskarżyły do TK PO, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa.
Źródło: Sejm/x-news
mr
REKLAMA