Tytus, Romek i A'Tomek w warszawskim Muzeum Karykatury
Oryginalne plansze komiksu Henryka Chmielewskiego "Tytus, Romek i A'Tomek" oraz plakaty, obrazy i fragmenty gazet można oglądać na wystawie "Papcio Chmiel i Jego Podopieczni", która została otwarta w poniedziałek w stołecznym Muzeum Karykatury.
2015-12-07, 21:57
Posłuchaj
- Na wystawie można zobaczyć rysunki, obrazy olejne i akryle, które nigdy jeszcze nie były w oryginałach prezentowane. Znalazły się tu przede wszystkim przykłady plansz z najwcześniejszych ksiąg "Tytusa, Romka i A'Tomka" - powiedziała p.o. dyrektora Muzeum Karykatury Elżbieta Laskowska.
- Są także przykłady plansz z najnowszych dzieł Henryka Chmielewskiego - Papcia Chmiela, czyli albumów poświęconych wydarzeniom historycznym. Na wystawie pokazujemy także plansze z jeszcze nieopublikowanej księgi historycznej, która ma się ukazać w przyszłym roku - dodała Laskowska.
Zwiedzający wystawę mogą również zobaczyć m.in. autokarykaturę Papcia Chmiela z lat 70. i jego autoportret z 2009 roku, plansze "Tytusa, Romka i A'Tomka" drukowane na łamach "Świata Młodych", fotografie Henryka Chmielewskiego czy plakietę Nagrody im. Papcia Chmiela "Doctor Humoris Causa za Zasługi dla Komiksu" wręczanej od 2000 roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
- Komiks powoli wszedł na szeroką scenę - stwierdził obecny na otwarciu wystawy Papcio Chmiel. Ucieszyło go, że do muzeum przyszło wielu bardzo młodych fanów jego twórczości. - Kiedyś na jednej z wystaw było tutaj już kilka moich prac, ale nigdy nie były prezentowane w takiej ilości i tak wspaniałej formie - zwrócił uwagę.
x-news.pl, TVN24
Wystawa "Papcio Chmiel i Jego Podopieczni" będzie czynna do 28 lutego 2016 roku.
Ekspozycja inauguruje cykl "Galeria Komiksu" przy Muzeum Karykatury. - Ten pomysł nie jest nowy, bo już w latach 90. prezentowaliśmy komiksiarzy z "Nowej Fantastyki". I zawsze myśleliśmy, że dobrze by było pokazać prace Papcia Chmiela - podkreśliła Laskowska.
***
Rysownik, artysta-plastyk Henryk Jerzy Chmielewski urodził się w 1923 roku w Warszawie. Podczas II wojny brał udział w Powstaniu Warszawskim.
Przygodę z komiksem rozpoczął w 1947 roku, rysując dla "Świata Przygód", potem współpracował z harcerskim "Światem Młodych".
W 1966 roku ukazał się pierwszy, wydany osobno, album opowiadający historię trójki przyjaciół: Tytusa, Romka i A'Tomka. Przez szereg lat wydano 31 ksiąg z przygodami kultowych bohaterów oraz kilka albumów.
PAP, IAR, kk
REKLAMA