Spór o Trybunał Konstytucyjny. Borys Budka: wyroki sądowe i wyroki Trybunałów musi respektować każdy

Prezydent Andrzej Duda powinien niezwłocznie zaprzysiąc trzech sędziów TK wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu. Nieodbieranie przyrzeczenia będzie naruszeniem konstytucji - powiedział w środę po wyroku TK Borys Budka (PO), reprezentant wnioskodawców.

2015-12-09, 18:11

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Borys Budka: wyroki sądowe i wyroki Trybunałów musi respektować każdy
Borys Budka . Foto: PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj

Borys Budka z Platformy Obywatelskiej o wyroku Trybunału Konstytucyjnego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Trybunał Konstytucyjny w pięcioosobowym składzie orzekł w środę niekonstytucyjność części zapisów nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. W ubiegłym tygodniu orzekł z kolei częściową niekonstytucyjność ustawy o TK, uchwalonej w poprzedniej kadencji Sejmu przez koalicję PO-PSL.

- Jestem przekonany, że jeżeli ktoś zna elementarne zasady prawa, to wie doskonale, jak przeczyta te obydwa wyroki, że trzech sędziów TK wybranych w październiku zostało wybranych prawidłowo. Prezydent powinien niezwłocznie zaprzysiąc te osoby. Natomiast w przypadku dwóch sędziów otwiera się możliwość ponownego wyboru i powinien to zrobić Sejm tej kadencji - powiedział dziennikarzom Budka w Trybunale, gdzie reprezentował grupę posłów PO, która złożyła wniosek o zbadanie nowelizacji ustawy o TK.

- W mojej ocenie nieodbieranie przyrzeczenia, tak jak wskazał to Trybunał, będzie naruszeniem konstytucji - ocenił.

Powiązany Artykuł

trybunał 1200 free.jpg
Spór o Trybunał Konstytucyjny

Po raz kolejny powtórzył, że pięć osób wybranych na sędziów TK w tej kadencji, to nie sędziowie. - To są osoby, które zostały w sposób bezprawny wskazane przez Sejm. (...) Są to osoby, które można traktować tylko i wyłącznie jako osoby fizyczne, które przychodzą do TK - powiedział Budka. Jak dodał, niedługo może być tak, że "pan prezes Jarosław Kaczyński wymyśli uchwałę, że na księżyc będziemy mówili słońce, bo księżyc może mu się źle kojarzyć".

REKLAMA

- Metodą faktów dokonanych można rządzić w republice bananowej, a nie w centrum Europy – oświadczył Borys Budka.

Były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL powiedział, że "w swej naiwności" liczył na refleksję ze strony prezydenta Andrzeja Dudy. - Jednak jak widać te instrukcje ze strony jego macierzystego ugrupowania są ważniejsze aniżeli wyroki TK. Ja nad tym bardzo ubolewam, dlatego, że prezydent stoi na straży konstytucji, ale nie on interpretuje konstytucję, nie on orzeka, co jest zgodne z konstytucją, a co nie - zaznaczył.

Posłuchaj

Borys Budka z Platformy Obywatelskiej o wyroku Trybunału Konstytucyjnego (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Dodał, że prezydenta być może najdzie refleksja, jeżeli ze spokojem odsłucha uzasadnienia obu wyroków TK "i przypomni sobie wiedzę wyniesioną ze świetnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, z Wydziału Prawa i Administracji, być może wyniesioną ze studiów doktoranckich", a jednocześnie przestanie słuchać prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz "tych wszystkich doradców, którzy nie mają pojęcia o prawie konstytucyjnym, a metodą faktów dokonanych próbują tak naprawdę naruszyć podział władzy".

Borys Budka zapowiedział, że gdyby jednak do tego nie doszło, to będą "dalsze kroki, które wiążą się z tym, co dzieje się z osobami, które łamią konstytucję". - Oczywiście to jest kwestia odpowiedniej większości parlamentarnej. Na razie prezydent RP jest pewny tego, że nawet łamanie konstytucji nie przełoży się na ewentualne postawienie przed Trybunałem Stanu, z prostej przyczyny, że większość parlamentarna do tego nie dopuści, ale jestem przekonany, że spokojnie po analizie prawnej po jakimś czasie będzie możliwe ewentualne formułowanie tego typu wniosków - oświadczył.

REKLAMA

Źródło: TVN24/x-news

- W tej chwili najważniejsze jest, żeby w sposób niebudzący wątpliwości opinia publiczna wiedziała, że wyroki sądowe i wyroki Trybunałów musi respektować każdy - od zwykłego obywatela w sądzie rejonowym po prezydenta RP w stosunku do TK - podkreślił.

- Najpierw prezydent stara się wyręczyć wymiar sprawiedliwości od sprawy Mariusza Kamińskiego. Potem stara się wyręczyć TK od orzekania w sprawie konstytucyjności ustawy. To bardzo niebezpieczne z punktu widzenia trójpodziału władzy, dlatego że rodzi się pytanie, w czym jeszcze prezydent lub większość parlamentarna będą chciały wyręczać inne organy. Czy za chwilę okaże się, że będą wyręczały sądy w sprawach indywidualnych, cywilnych, czy sądownictwo administracyjne będzie zagrożone, ponieważ ktoś z większości parlamentarnej czy szanowny pan prezes stwierdzi, że jednak naród, którego on stara się być emanacją wie lepiej, więcej i prawo nie powinno mieć zastosowania? - pytał Budka.

PAP/IAR/aj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej