Finał 16. Maratonu Pisania Listów Amnesty International

Polacy piszą listy w obronie praw człowieka. W ten weekend finał 16. Maratonu Pisania Listów - akcji organizowanej przez Amnesty International. W Warszawie ci, którzy chcą wyrazić solidarność z niesłusznie osądzonymi, będą mogli napisać listy w sobotę i niedzielę w Klubokawiarni Państwo Miasto.

2015-12-12, 08:55

Finał 16. Maratonu Pisania Listów Amnesty International
(zdjęcie ilustracyjne). Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Finał Maratonu Pisania Listów. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Listy pisane są w obronie osób, których prawa zostały złamane. Adresatami są zarówno władze, które mają możliwość zmienić sytuację danej osoby, jak i sami bohaterowie maratonu.

Jak co roku listy wysyłane są do dziesięciu osób. Wśród nich są dziewczynki z Burkina Faso zmuszane do zawierania małżeństw z 70-letnimi mężczyznami, mającymi już żony. Choć jest to prawnie zakazane, to i tak często zdarza się w tym kraju.

Wśród adresatów jest też karykaturzysta Zunar z Malezji skazany za zamieszczanie tweetów potępiających uwięzienie tamtejszego przywódcy opozycji czy Albert Woodfox ze Stanów Zjednoczonych, który od ponad 40 lat przebywa w izolatce więziennej w więzieniu w stanie Luizjana. Został skazany za zabójstwo strażnika więziennego, chociaż żadne dowody nie wskazują na jego udział w tym przestępstwie.

- To czas międzynarodowej globalnej mobilizacji, kiedy ludzie na całym świecie piszą listy w obronie osób, których prawa zostały złamane - mówiła w radiowej Jedynce Natalia Węgrzyn z Amnesty Interantional.

REKLAMA

W sobotę o 16:30 w Klubokawiarni Państwo Miasto zostanie wręczona nagroda Pióra Nadziei. Odbierze ją dziennikarz Wojciech Tochman. Wyróżnienie jest przyznawane osobom, których praca przyczynia się do ochrony i promocji praw człowieka.

W Polsce od 4 grudnia listy można pisać w prawie 600 miejscach. Do akcji przyłączyło się ponad 150 krajów na całym świecie.

Prawa człowieka - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia>>>

IAR,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej