"Światło Wolności" zapłonęło w rocznicę stanu wojennego

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w wielu polskich domach i siedzibach instytucji zapalono światło wolności. To hołd dla ofiar stanu wojennego.

2015-12-13, 20:20

"Światło Wolności" zapłonęło w rocznicę stanu wojennego
W ramach akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, prezydent Andrzej Duda zapalił w niedzielę wieczorem świecę w oknie Pałacu Prezydenckiego. Foto: Piotr Molecki/Kancelaria Prezydenta

Posłuchaj

Historyk, profesor Andrzej Paczkowski o wprowadzeniu stanu wojennego/IAR
+
Dodaj do playlisty

Na biało - czerwono podświetlony został budynek kancelarii premiera w Warszawie. Na Stadionie Narodowym pojawił się zaś napis "13.12.81. Pamiętamy".

Andrzej Duda objął tę akcję honorowym patronatem.

W 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Prezydent @AndrzejDuda zapalił świecę pamięci w oknie #PałacPrezydencki pic.twitter.com/pmV5RJU2HA

Tradycja tego gestu sięga lat 80., gdy na wieść o stanie wojennym wykonali go papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan. W wolnej Polsce gest ten został nieco zapomniany, dlatego IPN od 4 lat stara się o nim przypominać.

REKLAMA

Napis w rocznicę stanu wojennego na Stadionie narodowym fot: PAP/Marcin Obara Napis w rocznicę stanu wojennego na Stadionie Narodowym fot: PAP/Marcin Obara

Godzina 19.30 nie została wybrana przypadkowo: o tej porze był emitowany "Dziennik Telewizyjny", uważany za tubę propagandową komunistycznego reżimu.

Wydarzenia rocznicowe

Instytut Pamięci Narodowej w związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego zorganizował w całej Polsce wiele wydarzeń. W Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 64 została otwarta wystawa plenerowa "Ofiary stanu wojennego". Po stolicy jeździł zabytkowy Ikarus, w którym można było posłuchać piosenek bardów "Solidarności" i wykładów historyków.

tvnwarszawa.pl/x-news

Przed Archiwum Państwowym w Białymstoku można obejrzeć plenerową wystawę "Białostockie ślady stanu wojennego", zaś członkowie Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych rozdawali okolicznościowy biuletyn.

REKLAMA

Posłuchaj

Jak białostoczanie wspominają 13-ty grudnia pytała Agnieszka Czarkowska/IAR 0:56
+
Dodaj do playlisty

Poznaniacy w 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego złożyli kwiaty pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki oraz tablicami: Wojciecha Cieślewicza, Piotr Majchrzaka i ojca Honoriusza.

Główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca. Pod monumentem młodzi ludzie ustawili ze zniczy napis: "NZS 13.XII".  

Posłuchaj

Szef wielkopolskiej Solidarności Jarosław Lange mówił, że odzyskanie wolności nigdy nie odbywa się bezkrwawo/IAR 0:31
+
Dodaj do playlisty

13 grudnia 1981 roku

REKLAMA

Powiązany Artykuł

stan wojenny 1200 free
Stan wojenny - serwis specjalny

34 lata temu w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku dekretem Rady Państwa ówczesne władze wprowadziły stan wojenny na terenie całego kraju. Ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Celem była likwidacja protestów społecznych, a także wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku.

Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie straciło życie ponad sto osób, internowanych zostało ponad 10 tysięcy w blisko 50 ośrodkach w całym kraju.

Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie podziemnej "Solidarności", czy przynależność do związku. Większość działaczy związkowych i członków opozycji, szczególnie KOR, zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach.

IAR/PAP/iz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej