Premiera filmu kinowego "Smoleńsk" na przełomie marca i kwietnia

- Polska premiera filmu kinowego "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego z Lechem Łotockim, Ewą Dałkowską i Beatą Fido w obsadzie, planowana jest na przełom marca i kwietnia - powiedział producent filmu Maciej Pawlicki.

2015-12-14, 18:00

Premiera filmu kinowego "Smoleńsk" na przełomie marca i kwietnia
W katastrofie, do której doszło w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny zginęło 96 osób. Foto: Bartosz Staszewski/Wikipedia

- Obecnie film jest na końcowym etapie montażu. Będzie trwał niecałe dwie godziny - powiedział Maciej Pawlicki. Zdjęcia, za które odpowiadał Michał Pakulski, były realizowane w Polsce i w USA (w Chicago). Budżet "Smoleńska" to 9,5 mln zł. - Wciąż nam brakuje ponad milion złotych - zaznaczył producent.

Główną bohaterką jest dziennikarka, która prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy Tu-154M. - Nina przygotowuje dla swojej telewizji materiał o katastrofie smoleńskiej. Spotyka się z rodzinami ofiar. Zabiega o ustalenie wszystkich faktów, jest przy tym precyzyjna i profesjonalna - wyjaśniła odtwórczyni głównej roli Beata Fido, gdy w kwietniu na warszawskim lotnisku Chopina kręcono scenę, w której Nina spotyka się z Ewą Błasik.

Odtwórczynią roli Ewy Błasik, wdowy po dowódcy Sił Powietrznych RP gen. Andrzeju Błasiku, jest w "Smoleńsku" Aldona Struzik. Aktorka przyznała, że przed przystąpieniem do pracy nad filmem nie rozmawiała osobiście z Błasik. - Oglądałam jednak panią generałową wielokrotnie w telewizji, słuchałam jej wypowiedzi. Mam ogromny szacunek do tego, co zrobiła, kim jest - zaznaczyła.

W rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego wciela się Lech Łotocki, Marię Kaczyńską gra Ewa Dałkowska, w obsadzie są też m.in. Halina Łabonarska, Redbad Klijnstra, Jerzy Zelnik.



Film - w którym zdjęcia aktorskie połączono z materiałami dokumentalnymi - został zrealizowany na podstawie scenariusza, którego autorami są: Antoni Krauze, Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki oraz Marcin Wolski. Muzykę skomponował Michał Lorenc.

Termin realizacji zdjęć do "Smoleńska" kilkakrotnie przekładano. Pierwsze prace nad filmem rozpoczęły się w 2013 roku w Warszawie, ale odbyły się wtedy tylko cztery dni zdjęć - w kwietniu i listopadzie. Ostatecznie główny okres zdjęciowy rozpoczął się 24 lutego 2015 roku.

W 2014 roku komisja ekspercka, która obradowała w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, odrzuciła wniosek producentów "Smoleńska" o dofinansowanie filmu.

Polskim kinowym dystrybutorem produkcji o katastrofie smoleńskiej jest firma Kino Świat.

Zobacz serwis specjalny poświęcony katastrofie smoleńskiej>>>

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, którym polska delegacja państwowa leciała do Katynia na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach.

W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wraz z parą prezydencką śmierć ponieśli również ministrowie, parlamentarzyści, szefowie centralnych urzędów państwowych, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także oficerowie Biura Ochrony Rządu i członkowie załogi tupolewa.

Jak ustaliła Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, przyczyną tragedii było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, czego konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji Tu-154M. Komisja podkreśla, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu.

Zdaniem obecnego szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza (PiS), który był szefem parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, w tej sprawie wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi.

Śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy nadal prowadzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej