Oczarowała swym śpiewem cały świat. 100 lat temu urodziła się Edith Piaf
Śpiewała o życiu, a swoim śpiewem porywała tłumy. Kochały i do dziś kochają ją miliony. Edith Piaf gyby żyła dziś kończyłaby sto lat.
2015-12-19, 09:37
Posłuchaj
100 lat temu urodziła się Edith Piaf , ikona piosenki francuskiej. (PR, 2014)
Dodaj do playlisty
Miała trudne dzieciństwo. Musiała zarabiać śpiewem na ulicy. Bardzo szybko jednak dostrzeżono i doceniono jej talent. Odnosiła sukcesy nie tylko w kraju nad Sekwaną. Czarowała swoim talentem także za granicą.
Marianna Ben Mohamed z Instytutu Francuskiego w Warszawie mówi, że ogromny wpływ na twórczość Edith Piaf miało jej trudne życie - drastyczne dzieciństwo, utrata dziecka czy tragiczna śmierć ukochanego mężczyzny, boksera Marcela Cerdana.
- Śpiewała o miłości, życiu, niewdzięczności. Śpiewała o przewrotnym losie i o tym, że nie należy wiele się spodziewać. Śpiewała tez o tym, że należy cieszyć się chwilą - chwilą przyjemności niezależnie od tego czy jest to chwila przyjemności z kochankiem, czy wtedy kiedy patrzy się na coś pięknego.
Marianna Ben Mohamed dodaje, że Edith Piaf przez całe swoje życia szukała prawdziwego uczucia. Wyraz tych poszukiwań można znaleźć w wielu jej piosenkach. Jednym z przykładów jest "Hymn dla miłości", który ukazał się po śmierci boksera. - Pragnęła żarliwie być kochaną. Pragnęła miłości, której nie dostała jako dziecko. Całe życie chciała, by ją ktoś przygarnął i pokochał - mówiła.
REKLAMA
Edith Piaf wspominają znawcy jej życia i twórczości, oraz zwykli Francuzi:
Żródło: PAP Media
Życie Edith Piaf było pożywką dla filmowców - jej związek z Cerdanem stał się podstawą dla obrazu "Edith et Marcel" (1983) w reżyserii Claude'a Leloucha. W "La Vie en Rose" (2007) w reżyserii Oliviera Dahana rolę Piaf zagrała Marion Cotillard.
Po raz ostatni Edith Piaf wystąpiła na scenie opery w Lille 31 marca 1963 r. Zmarła w wieku zaledwie 47 lat, 10 października 1963 r. na raka złośliwego wątroby. W uroczystościach pogrzebowych na paryskim cmentarzu Pere Lachaise udział brało sto tysięcy ludzi, na ulice miasta wyległy dziesiątki tysięcy Paryżan, by pożegnać swą idolkę. Arcybiskup Paryża odmówił piosenkarce mszy pogrzebowej, ze względu na jej tryb życia.
REKLAMA
Edith Piaf na swoim koncie ma wielkie przeboje, które przeszły nie tylko do francuskiej, ale i światowej historii piosenki. To m.in. "La vie en rose", "Padam", "Milord", czy jej muzyczny testament "Non, je ne regrettte rien", co znaczy "Niczego nie żałuję".
Edith Piaf - La vie en rose (Officiel) [Live Version]
Żródło: Edith Piaf
Żródło: Edith Piaf
Oficjalny trailer do filmu "Niczego nie żałuję. Edith Piaf", źródło: thecultbox
IAR/rk
REKLAMA