Ambasada RP uruchomiła serwis historyczny o polskim rządzie na uchodźstwie

2015-12-22, 14:50

Ambasada RP uruchomiła serwis historyczny o polskim rządzie na uchodźstwie
Polskie władze na emigracji. Foto: Polish Embassy UK/You Tube

"Rzeczpospolita Londyńska" dokumentuje historię polskiej Rady Ministrów, która w latach 1940-1990 miała swoją siedzibę w Londynie.

Posłuchaj

Ambasada RP uruchomiła serwis historyczny o polskim rządzie na uchodźstwie. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Serwis internetowy jest dostępny w języku polskim i angielskim pod adresami www.rzeczpospolitalondynska.pl i www.republicinexile.pl. Towarzyszy mu kampania w portalach społecznościowych Twitter i Facebook z użyciem hashtagu #RepublicInExile.

- Upamiętniając rząd na uchodźstwie, nadrabiamy to, czego nie zrobiono przez lata - powiedział ambasador RP w Londynie Witold Sobków. Podkreślił, że projekt zakłada oddanie hołdu starszej polskiej emigracji wojennej, a także, poprzez użycie nowych technologii, przekazanie doświadczeń walki o niepodległość młodszym pokoleniom Polaków.


Powiązany Artykuł

Rząd londyński_510x280
"Rzeczpospolita londyńska" - cykl filmów o Rządzie RP na Uchodźstwie

Jak ocenił ambasador, wiedza i świadomość roli, jaką odegrał rząd na uchodźstwie, także w Polsce, jest wciąż stosunkowo mała.

- Przez pięć długich dekad prezydent, rząd oraz związane z nimi elity polityczne, społeczne, kulturalne i naukowe zmuszone były działać poza granicami ojczyzny, walcząc o uznanie słuszności polskiej sprawy wśród rządów i społeczeństw zachodnich demokracji oraz organizując pomoc finansową i materialną dla Polaków w kraju i wszędzie, gdzie można było usłyszeć polską mowę. Najważniejszą jednak zasługą rządu na uchodźstwie jest ocalenie instytucjonalnej i symbolicznej ciągłości suwerennej władzy Rzeczypospolitej - podkreślił Sobków.

Na stronie znajduje się m.in. pięcioodcinkowy serial dokumentalny zawierający rozmowy ze świadkami historii i prominentnymi działaczami rządu, a także rozmaite nagrania i zdjęcia archiwalne. Część z nich pochodzi ze zbiorów prywatnych i nie była wcześniej publikowana. - W jednym miejscu skupiliśmy wszystkie dostępne materiały, które stanowią wprowadzenie dla tych, którzy wcześniej nie zetknęli się z tym tematem - powiedział specjalista ds. public relations ambasady RP w Londynie i autor projektu, Konrad Jagodziński.

- Polska powojenna emigracja polityczna była skupiona na walce o polskość, budowaniu Polski poza Polską. Tym projektem opowiadamy historię ich walki o odzyskanie ojczyzny, ale też tłumaczymy, że obecność Polaków w Wielkiej Brytanii to nie jest kwestia tylko ostatnich kilkunastu lat, ale co najmniej 75 lat wspólnej historii i współistnienia. Chcemy pokazać, że Polacy nie wzięli się tutaj znikąd; z Brytyjczykami łączył ich etos wspólnej walki - wyjaśnił Jagodziński.

- Bardzo liczymy na to, że ten serwis będzie wzbogacać się o nowe materiały, zdjęcia, nagrania. Mamy nadzieję nagrać w przyszłym roku kolejne rozmowy, a także wesprzeć dalszą digitalizację materiałów historycznych - dodał, apelując o udostępnianie prywatnych archiwów, które mogłyby dotyczyć działań polskiego rządu w Wielkiej Brytanii.

www.rzeczpospolitalondynska.p/You Tube

W ramach obchodów 25. rocznicy zakończenia działań rządu RP na uchodźstwie, sale reprezentacyjne londyńskiej ambasady RP zostały wcześniej nazwane imionami najważniejszych postaci polskiej emigracji - ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, a także generałów Władysława Andersa i Władysława Sikorskiego. Przy głównym wejściu do placówki zawisły portrety sześciu polityków, którzy byli prezydentami RP w Londynie.

- Te portrety będą stanowić znakomity pretekst, aby opowiedzieć o działaniach rządu odwiedzającym nas Brytyjczykom. O tym, dlaczego do Wielkiej Brytanii przyjechało wielu Polaków, jaki mieli wkład w społeczeństwo, dlaczego nie mogli wrócić do kraju i jak walczyli o niepodległość Polski - powiedział ambasador Sobków.

Rząd RP na uchodźstwie funkcjonował od jesieni 1939 roku - pierwotnie z siedzibą w Paryżu i Angers, a od czerwca 1940 roku w Londynie. Za oficjalną datę zakończenia jego działań uznaje się 22 grudnia 1990 roku, kiedy ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał na Zamku Królewskim w Warszawie insygnia władzy nowo wybranemu prezydentowi RP Lechowi Wałęsie.

II wojna światowa - serwis specjalny >>>

PAP/IAR/iz


Polecane

Wróć do strony głównej