Projekt ustawy medialnej już w Sejmie
Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy medialnej. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji była zapowiadana przez PiS jeszcze w kampanii wyborczej.
2015-12-28, 07:14
Być może projekt trafi pod obrady jeszcze podczas wtorkowego, jednodniowego posiedzenia Sejmu. Zapowiadał to wczoraj w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister kultury Jarosław Sellin. Na razie został skierowany do Biura Legislacji i Biura Analiz Sejmowych.
Powiązany Artykuł
![Jarosław Sellin 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/4e96600e-4fa3-4318-8005-af2f5210f5fe.jpg)
Jarosław Sellin: jest oczekiwanie na reformę mediów publicznych
Projekt, jak poinformowano na stronach sejmowych, "dotyczy reformy polskich mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych, którego filarami będą instytucje niemające charakteru spółek akcyjnych, którym zapewni się stabilne źródła finansowania". Na razie nie jest dostępny w formie elektronicznej. Przedstawicielem wnioskodawców jest posłanka PiS Barbara Bubula.
Według wcześniejszych zapowiedzi zmiana ma polegać na przekształceniu Telewizji Polskiej, Polskiego Rada i rozgłośni regionalnych, a także Polskiej Agencji Prasowej. Kierownictwo tych instytucji ma być wybierane przez Radę Mediów Narodowych, w której skład wejdą eksperci. Rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ma zostać ograniczona.
Projekt ustawy medialnej zakłada, że zarząd i radę nadzorczą wskazuje minister skarbu, a mandaty obecnego zarządu wygasają w dniu wejścia ustawy w życie. To krótka ustawa – ma 4 artykuły i wchodzi w życie w dniu ogłoszenia – czyli nie ma vacatio legis. Politycy PiS projekt nazywają małą nowelizacją - czytamy na portalu 300polityka.
W wywiadzie dla PAP Krzysztof Czabański tłumaczył, że media publiczne nie będą już spółkami prawa handlowego. - Instytucje, które powstaną na ich miejsce, będą następcą prawnym tych spółek. Przejmą wszystkie zobowiązania i prawa oraz majątek na mocy ustawy - mówił wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów. Jak podkreślił, choć mają skupić się one w większym niż dotychczas stopniu na działalności kulturalnej, to wbrew doniesieniom medialnym nie zostaną przekształcone w instytucje kultury.
REKLAMA
W poniedziałek wieczorem wiceminister kultury napisał na Twitterze:
Projekt nowej ustawy komentował m.in. poseł PO Michał Szczerba:
REKLAMA
Pieniądze na funkcjonowanie mediów narodowych pochodzić będą z opłaty audiowizualnej, choć ustawa medialna najprawdopodobniej nie precyzuje tej kwestii, zostawiając ja do późniejszych rozstrzygnięć.
IAR/PAP/ aj,dp
REKLAMA