Premier Danii: kontrole paszportowe na granicy z Niemcami są coraz bardziej prawdopodobne
- Nie chcemy znowu widzieć migrantów i uchodźców na naszych autostradach - powiedział w Lars Lokke Rasmussen. - Chcemy zapewnić spokój i porządek w naszym kraju – dodał.
2016-01-02, 10:10
Posłuchaj
Unia Europejska będzie w tym roku szukać pieniędzy dla imigrantów. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Dodaj do playlisty
Od najbliższego poniedziałku kontrolę dokumentów na granicy z Danią wprowadza Szwecja. Reagując na olbrzymią falę migracji do Szwecji rząd tego kraju częściowo zawiesił obowiązywanie porozumienia z Schengen o swobodzie ruchu osobowego w Unii Europejskiej i nakazał sprawdzanie tożsamości pasażerów wszystkich docierających do Szwecji środków transportu publicznego.
- Może być taka sytuacja, że będziemy musieli wprowadzić kontrole na granicy z Niemcami, jeśli tylko uznamy, że jest to najlepsze rozwiązania dla Danii - powiedział Lars Lokke Rasmussen.
Fala imigrantów nie zmniejsza się
Tymczasem napływ uchodźców z Turcji do Grecji nie zmniejsza się; we wtorek rano do portu w Pireusie w pobliżu Aten dowieziono promem około tysiąca migrantów, a dalsze 1500 dotarło tam po południu innym promem.
Powiązany Artykuł
![imigrani 1200](http://static.prsa.pl/images/370fd99c-d32d-4600-93e2-1ebcab52b4a6.jpg)
Imigranci w Europie
Jak poinformowała straż przybrzeżna, większość tych ludzi wylądowała wcześniej na położonych niedaleko Turcji greckich wyspach Lesbos, Chios i Samos.
REKLAMA
Według najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR) od początku bieżącego roku do 27 grudnia z Turcji przedostało się przez Morze Egejskie do Grecji 840 839 uchodźców, przy czym 57 proc. z nich pochodziło z Syrii. Exodus ten najbardziej obciążył wyspę Lesbos, gdzie zarejestrowano ponad 490 tys. migrantów.
Znaczny ruch panuje także nadal na omijającym Węgry słoweńskim odcinku tzw. szlaku bałkańskiego, którym uchodźcy zmierzają do Austrii i Niemiec. Jak poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Słowenii Bosztjan Szefic, we wtorek tylko do południa odnotowano przybycie z Chorwacji 2 tys. nowych migrantów. W poniedziałek napłynęło ich 4200, a w bożonarodzeniowy weekend blisko 11 tys.
Po zablokowaniu przez Węgry w połowie października ich granicy dla uchodźców kierują się oni obecnie do Słowenii. Z tranzytu przez jej terytorium skorzystało już 372 tys. ludzi.
Wiedeń odsyła imigrantów
Austria w ciągu ostatnich trzech dni odesłała do Słowenii setki migrantów, gdyż kłamali w sprawie swej narodowości, chcąc zwiększyć szanse na uzyskanie azylu - poinformował kilka dni temu rzecznik tamtejszej policji.
REKLAMA
Od lata setki tysięcy migrantów przemierzyły Austrię na tzw. szlaku bałkańskim do Niemiec, głównego celu większości uchodźców.
FILM: Pomysł powołania straży granicznej UE, która w sytuacjach zagrożenia dla funkcjonowania strefy Schengen mogłaby być rozmieszczana nawet bez zgody państwa członkowskiego jest zły i może potęgować antyunijne nastroje - uważa dyrektor Open Europe w Brukseli Pieter Cleppe.
PAP
W punktach kontrolnych w południowej Karyntii, dokąd przybywają dziennie trzy tysiące migrantów, policja i tłumacze zanotowali rosnącą liczbę niezarejestrowanych ludzi, którzy bardzo słabo znali język kraju, z którego mieli jakoby pochodzić - dodał rzecznik austriackiej policji.
REKLAMA
W 2014 roku azyl przyznawano o wiele większej liczbie uchodźców z Syrii i Afganistanu niż z innych krajów. Rzecznik odmówił podania informacji, skąd byli migranci, których odesłano do Słowenii.
7 grudnia strona austriacka rozpoczęła budowę krótkiego ogrodzenia na granicy ze Słowenią w rejonie wykorzystywanego przez licznych uchodźców przejścia granicznego.
Przez słoweńsko-austriackie przejście Szpilje-Spielfeld każdego dnia przechodziło w listopadzie od 6 do 8 tys. uchodźców. Większość z nich szlakiem przez Grecję i Turcję przybyła na Bałkany, a następnie przez Austrię kieruje się do Niemiec.
Źródło: Cihan News Agency/x-news
REKLAMA
pp/PAP/IAR
REKLAMA