Uwaga na mróz. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Siarczysty mróz utrzyma się jeszcze kilka dni. Służby apelują o zwracanie uwagi na bezdomnych. W ciągu ostatniej doby z wychłodzenia zmarło 7 osób.

2016-01-05, 07:33

Uwaga na mróz. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Posłuchaj

Niebezpieczny mróz: IAR/Monika Gosławska
+
Dodaj do playlisty

Ostrzeżenia IMGW

Alerty Insytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczą województw z północno-wschodniej i centralnej Polski.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia, jak podaje IMGW na stronie internetowej, oznacza możliwość wystąpienia zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, ale również zagrożenie dla życia. Instytut ma trzystopniową skalę ostrzeżeń.

(Prognoza pogody wg danych TVN Meteo; TVN24/x-news)

REKLAMA

Mróz nie odpuszcza, pojawia się śnieg

Dziś na północy będzie jeszcze dużo słońca, jednak nie zobaczymy go na południu i w centrum. Nadal siarczysty mróz będzie w nocy, w Białymstoku na termometrach - 18 stopni Celsjusza. Anna Nemec dyżurny synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że zima zacznie odpuszczać pod koniec tygodnia. - W weekend mróz będzie jedynie w nocy, najzimniej tradycyjnie na północnym - wschodzie około -7 stopni, w pozostałej części kraju mróz lekki - 3, - 4 stopnie - mówi Nemec.

1, 2 stopni na plusie możemy spodziewać się już w czwartek na południu Polski. Kolejne dni będą coraz cieplejsze.

Śnieg zaczął padać już w nocy na południu Polski. Powoli będzie on przechodził w głąb kraju i w środę obejmie całą Polskę za wyjątkiem krańców północno -wschodnich.

Pamiętajmy o bezdomnych

W wyjątkowo trudnej sytuacji są teraz osoby bezdomne. Policja apeluje o to, by nie być nieczułym na ich los. - Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie - powiedziała Agnieszka Hamelusz z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji. Przypomniała, że dzwonić można pod numery 112, 997 lub 986.

REKLAMA

(Wideo: Szczecin. Funkcjonariusze szczecińskiej Straży Miejskiej wraz z pracownikami Stowarzyszenia Feniks szukają osób bezdomnych narażonych na szczególne niebezpieczeństwo związane z przebywaniem na mrozie.)

TVN24/x-news

Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych mrozu

W ciągu ostatniej doby z wychłodzenia zmarło 7 osób. Z policyjnych statystyk wynika, że od Sylwestra zamarzło już 26 osób; od 1 listopada - 46.

Jak podkreśliła Agnieszka Hamelusz, najczęściej ofiarą mrozów padają bezdomni, osoby nietrzeźwe, ale też osoby starsze przebywające na dworze. - Jeśli widzimy taką osobę - np. na ławce w parku; na chodniku, peronie, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane - zaznaczyła Hamelusz.

REKLAMA

Meldujmy o nietrzeźwych na mrozie


Policjanci ostrzegają, że alkohol jest w czasie mrozów szczególnie niebezpieczny, daje bowiem złudne poczucie ciepła. - Tymczasem organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie - zaznaczyła Hamelusz.

Jak dodała, dużym niebezpieczeństwem jest też wychodzenie na dwór będąc pod wpływem alkoholu. - Wystarczy chwila nieuwagi, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu, podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że ludzie tacy wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło - podkreśliła.

Starsi i samotni ludzie mogą mieć problem z ogrzewaniem mieszkania

Policjantka Hamelusz zaapelowała też by pomagać osobom starszym, samotnym, które w tym okresie mogą mieć problem np. z odpowiednim ogrzaniem mieszkania czy domu.

- Jeśli znamy taką osobę, nie wahajmy się, nie wstydźmy się, sprawdźmy, zapytajmy czy nie potrzebuje pomocy. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej - powiedziała Hamelusz.

Linia pomocy bezdomnym na Mazowszu

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w ramach pomocy dla bezdomnych uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy centrum zarządzania kryzysowego udzielają informacji nt. możliwych form wsparcia - wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie oraz punkty pomocy medycznej.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera skierował do wszystkich gmin pismo z prośbą o pomoc dla osób bezdomnych, zagrożonych bezdomnością oraz osób starszych i ubogich.

(Pomoc bezdomnym w Szczecinie TVN24/x-news)



Bezdomni na Mazowszu mają do dyspozycji 72 placówki (w tym 29 w Warszawie) z prawie 3,4 tys. miejsc. W województwie działają również 24 jadłodajnie i punkty żywienia (10 w stolicy). Zimą - jak zapowiada Urząd Wojewódzki - będą funkcjonować także punkty pomocy medycznej. W Warszawie do dyspozycji bezdomnych uruchomiona została pralnia (ul. Grochowska 259a).

Ponadto warszawscy strażnicy miejscy wytypowali 127 miejsc (pustostany, altany, ogródki działkowe), w których w różnym czasie może przebywać ponad 400 osób bezdomnych. W trakcie cyklicznych kontroli tych miejsc strażnicy będą sprawdzać, w jakich warunkach żyją te osoby i oferować pomoc - informuje stołeczny ratusz.

Oprócz tego od wtorku Straż Miejska będzie dowoziła ciepłe posiłków osobom, które odmawiają przeniesienia się do noclegowni. Zeszłej zimy strażnicy wydali ponad 10 tys. porcji zup osobom bezdomnym. Informacje nt. osób bezdomnych w Warszawie można przekazywać bezpośrednio do Straży Miejskiej na nr tel. 986.

REKLAMA

PAP/IAR/IMGW/  agkm,aj/rk

(Wideo: mieszkańcy Białegostoku opowiadają o swoich doświadczeniach z mrozem, TVN24/x-news)

( Wideo: Katowice. Z powodu braku napięcia w sieci trakcyjnej, a potem awarii składu, pociągi w województwie śląskim od rana kursują z opóźnieniami sięgającymi 160 minut. Pasażerowie oczekujący na dworcu w Katowicach starają się zachować cierpliwość.  - Lekkie przymrozki są, ale nie powinno być takich opóźnień - mówi jeden z nich. Jak poinformowało PKP, powodem braku napięcia było pęknięcie złącza w wyniku niskiej temperatury)

REKLAMA

TVN24/x-news

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej