Komisja Europejska nie rezygnuje z automatycznego systemu przyjmowania uchodźców

I to mimo kontrowersji i sprzeciwu niektórych stolic, w tym Warszawy, oraz mimo problemów z realizacją obecnego unijnego planu uzgodnionego we wrześniu.

2016-01-08, 11:18

Komisja Europejska nie rezygnuje z automatycznego systemu przyjmowania uchodźców

Posłuchaj

Jakie będą działania KE ws. uchodźców? Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kryzys migracyjny był jednym z tematów wyjazdowego spotkania Komisji Europejskiej do Amsterdamu w związku z przewodnictwem Holandii w Unii. Komisja Europejska, niezrażona niepowodzeniami i protestami w kilku krajach, podkreśla, że potrzebny jest stały, obowiązkowy mechanizm przyjmowania uchodźców, który miałby być uruchamiany w przypadku presji migracyjnej.

Jak relacjonuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, Bruksela mówiła o swoim pomyśle już w ubiegłym roku. Przyklasnęły wtedy Niemcy, Szwecja i Austria, ale zaprotestowały między innymi kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zaapelował ponownie do tych państw, by nie uciekały przed odpowiedzialnością i by wykazały się solidarnością.

- Teraz ludzie napływają do Europy z południa, ale - oby do tego nie doszło - mogą też zacząć przybywać ze wschodu. I jak wtedy zareagujemy? Będzie europejska solidarność czy nie? - pytał retorycznie Frans Timmermans.

Wiele wskazuje na to, że Komisja Europejska przedstawi swoje plany już w marcu. Holandii, kierującej do czerwca pracami Unii, ten pomysł się podoba.

REKLAMA

Kryzys migracyjny

W grudniu Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR) opublikowało raport, z którego wynika, że drogą morską do Europy w 2015 roku przybyło ponad milion migrantów.

Powiązany Artykuł

imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Spośród nich nieco ponad 844 tys. przybyło do Grecji, prawie 153 tys. do Włoch, a 105 osób - na Maltę. W czasie niebezpiecznej przeprawy morskiej zginęło 3735 ludzi.

Aż 84 proc. przybyszów pochodzi z 10 krajów. Głównie są to Syryjczycy (49 proc), Afgańczycy (21 proc.) i Irakijczycy (8 proc.). Pozostałe kraje pochodzenia migrantów to: Erytrea, Pakistan, Nigeria, Somalia, Sudan, Gambia i Mali.

58 proc. migrantów to mężczyźni, 17 proc. kobiety, a 25 proc. stanowią dzieci - poinformowało UNHCR.

REKLAMA

Źródło: CNN Newsource/x-news

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej