Polskie MSZ odpowiedziało KE na list ws. ustawy medialnej

MSZ zapewnia, że pluralizm mediów jest dla rządu w Warszawie bardzo istotny, a unijna dyplomacja mogła być wprowadzona w błąd.

2016-01-08, 15:21

Polskie MSZ odpowiedziało KE na list ws. ustawy medialnej
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Komisja Europejska

Posłuchaj

Komisja Europejska analizuje odpowiedź Polski na list o ustawie medialnej. Relacja z Brukseli Magdaleny Skajewskiej/IAR
+
Dodaj do playlisty

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, jeszcze pod koniec ubiegłego roku, wysłał do polskich ministrów spraw zagranicznych i sprawiedliwości list z prośbą o informacje na temat szczegółów projektu ustawy medialnej i tego, w jaki sposób zostały w nim uwzględnione europejskie przepisy o konieczności zachowania pluralizmu mediów.

Warszawa potwierdza informację  o wysłaniu do Komisji Europejskiej pisma w reakcji na list wiceprzewodniczącego  Timmermansa. Pismo dotarło do Brukseli w czwartek wieczorem.

"Polski rząd w pełni przestrzega wolności słowa i wolności informacji"

Wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski napisał, że nie ma związku pomiędzy nowelizacją ustawy a unijną dyrektywą, na którą powołuje się w liście wiceprzewodniczący KE. Nowelizacja dotyczy bowiem kwestii własnościowych mediów, a kompetencje merytoryczne Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie zostały jej odebrane.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

witold waszczykowski 1200 msz.jpg
Witold Waszczykowski: nie ma konfliktu między Polską a UE

Wiceminister spraw zagranicznych dodaje, że prawo unijne nie wspomina, że organ regulujący rynek mediów, czyli w tym przypadku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, musi mieć w swoich obowiązkach wybór władz mediów publicznych.

MSZ zapewnia, że chce dobrej współpracy z Komisją Europejską a polski rząd w pełni przestrzega wolności słowa i wolności informacji. Wiceszef dyplomacji przytacza też oświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które pod koniec grudnia oznajmiło, że w mediach publicznych pojawiła się patologia, manipulacja i stronniczość.

Posłuchaj

Posłuchaj

Co zawiera odpowiedź MSZ na list Fransa Timmermansa? Relacja Wojciecha Cegielskiego/IAR 1:01
+
Dodaj do playlisty

Komisja Europejska analizuje teraz treść odpowiedzi polskiego MSZ.

REKLAMA

Rozmowy w Warszawie o działaniach polskiego rządu

Oprócz listu w sprawie ustawy medialnej, Timmermans wysłał pod koniec roku do polskich ministrów spraw zagranicznych i sprawiedliwości list w sprawie zmian wokół Trybunału Konstytucyjnego.

O TK i ustawie medialnej wiceszef MSZ Konrad Szymański rozmawiał w piątek z kierującą przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce Marzenną Guz-Vetter.

 - Mieliśmy bardzo dobrą, rzeczową rozmowę, która - moim zdaniem - pozwoliła wyjaśnić wiele wątpliwości i poznać wzajemną argumentację w sprawie uchwalonych w Polsce niedawno ustaw - tzw. małej ustawy medialnej oraz nowelizacji ustawy o TK - powiedziała Guz-Vetter dziennikarzom po zakończeniu spotkania.

Zaznaczyła, że poszanowanie państwa prawa i poszanowanie pluralizmu mediów stanowi podstawową wartość UE. - I Komisja Europejska, stojąc na straży prawa europejskiego, oczywiście ma obowiązek zajmować się, zwracać na to uwagę i chronić te prawa - powiedziała Guz-Vetter. Podkreśliła też, że Komisja Europejska jest bardzo zainteresowana dobrymi kontaktami z polskim rządem.

REKLAMA

- To krok naprzód - tak z kolei wiceminister spraw zagranicznych ocenił rozmowę z przedstawicielką Komisji Europejskiej. Jego zdaniem strona polska od dłuższego czasu miała poczucie, że "komunikacja między Warszawą a Brukselą w sprawach, które mają bardzo wysoki priorytet polityczny w Polsce, jest nie najlepsza; daje powody do różnych teorii, które w naszym odczuciu były dużym nadużyciem". - Dla Polski pluralizm mediów i poszanowanie rządów prawa jest nie mniej ważnym elementem polityki jak dla UE, dlatego tutaj było stosunkowo łatwo wyjaśnić swoje stanowiska - powiedział wiceszef MSZ.

TVN24/x-news

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, odnosząc się do napiętych ostatnio relacji na linii Warszawa-Bruksela, wskazał w czwartek, że Komisja liczy na dobre i przyjacielskie relacje z Polską. - Komisja Europejska nie uderza w Polskę - zapewnił Juncker pytany o wątpliwości, co do polskich ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i mediach. - Nie dramatyzujmy za bardzo. Nasze podejście jest bardzo konstruktywne - oznajmił szef KE.

Sytuacja w Polsce będzie omawiana przez kolegium komisarzy podczas spotkania 13 stycznia.

REKLAMA

IAR/PAP/iz/kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej