Kryzys migracyjny. Turcja planuje wydawać Syryjczykom pozwolenia na pracę

- Staramy się w ten sposób zmniejszyć nielegalną migrację syryjskich uchodźców do Europy - oświadczył turecki minister ds. europejskich Volkan Bozkir.

2016-01-11, 12:08

Kryzys migracyjny. Turcja planuje wydawać Syryjczykom pozwolenia na pracę
Pomimo zimy do Europy ciągle napływa może uchodźców. Foto: PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Posłuchaj

Jakie są plany Grecji ws. migrantów? Z Aten - Beata Kukiel-Vraila (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po spotkaniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem w Ankarze, Bozkir powiedział, że w 2015 roku liczba nielegalnych imigrantów w Turcji przekroczyła 150 tys.; tureckie władze dziennie zatrzymywały ok. 500 osób. Turcja, która aspiruje do członkostwa w UE, zobowiązała się do podjęcia starań, aby ograniczyć rekordowy napływ migrantów zmierzających się Europy. W zamian Ankarze obiecano pomoc w wysokości 3 mld euro.

W ubiegłym tygodniu Timmermans zwracał uwagę, że liczba migrantów napływających do UE przez granicę z Turcją nadal jest wysoka.

Na konferencji prasowej w Amsterdamie wiceszef KE przyznał, że na razie nie można mówić o zadowoleniu z rezultatów wdrażania uzgodnionego przez UE i Turcję planu działania, który ma zahamować falę uchodźców.

Turecki rząd rozważał wcześniej plany ułatwienia Syryjczykom zarobienia na własne utrzymanie, ale sytuację komplikuje spowolnienie gospodarcze skutkujące ok. 10-procentowym bezrobociem w kraju.

REKLAMA

Obecnie uchodźcy korzystający z tymczasowej ochrony mogą znajdować zatrudnienie w społecznościach uchodźczych w Turcji, np. jako nauczyciele czy lekarze w obozach. Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że jedynie ok. 6 tys. Syryjczyków w Turcji przyznano pozwolenia na pracę.

Od wybuchu wojny w Syrii w marcu 2011 roku do Turcji napłynęło ponad 2,2 mln syryjskich uchodźców. Znalazło tam schronienie również 200 tys. irackich uchodźców, a migranci m.in. z Afganistanu korzystają z Turcji jako punktu tranzytowego do Europy.

Kryzys migracyjny

W grudniu Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR) opublikowało raport, z którego wynika, że drogą morską do Europy w 2015 roku przybyło ponad milion migrantów.

REKLAMA

Spośród nich nieco ponad 844 tys. przybyło do Grecji, prawie 153 tys. do Włoch, a 105 osób - na Maltę. W czasie niebezpiecznej przeprawy morskiej zginęło 3735 ludzi.

Aż 84 proc. przybyszów pochodzi z 10 krajów. Głównie są to Syryjczycy (49 proc), Afgańczycy (21 proc.) i Irakijczycy (8 proc.). Pozostałe kraje pochodzenia migrantów to: Erytrea, Pakistan, Nigeria, Somalia, Sudan, Gambia i Mali.

58 proc. migrantów to mężczyźni, 17 proc. kobiety, a 25 proc. stanowią dzieci - poinformowało UNHCR.

Źródło: CNN Newsource/x-news

REKLAMA

pp/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej