"Zbiór zastrzeżony" IPN zmniejszył się o prawie 7 tysięcy jednostek archiwalnych
W dotychczasowej historii Instytutu to największa liczba jednostek, które trafiły do ogólnodostępnej części archiwum IPN.
2016-01-18, 13:16
Wnioski o uchylenie zastrzeżenia poszczególnych materiałów kierowały do prezesa IPN przede wszystkim Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu.
- Dla historyków badających najnowsze dzieje Polski dokumenty te mogą stanowić nieocenione źródło informacji – stwierdził prezes IPN dr Łukasz Kamiński.
Ogółem w latach 2011-1015 zbiór zastrzeżony opuściło 10 692 jednostek archiwalnych. W zeszłym roku zmniejszył się on aż o 6 819 jednostek archiwalnych, a wśród najciekawszych materiałów, jakie w zostały udostępnione badaczom i dziennikarzom, znajdują się akta osobowe funkcjonariuszy i teczki oficerów zewnętrznych byłego Departamentu I MSW, m.in. Wojciecha Czerniaka, Mariana Zacharskiego, Bogdana Libery, Piotra Wrońskiego, Henryka Bosaka, Janusza Luksa, Aleksandra Makowskiego, Andrzeja Derlatki, Sławomira Petelickiego czy Eligiusza Naszkowskiego.
Powiązany Artykuł
![flaga polski 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/f9d2920e-dadd-4766-9871-6925ca30c459.jpg)
Dr Michał Łuczewski: zewnętrzna polityka historyczna Polski powinna być spójna
Obecnie zbiór zastrzeżony to 417 metrów. W najbliższych tygodniach ma się zmniejszyć poniżej 400 metrów.
REKLAMA
– Te dane najlepiej pokazują, jak w ostatnich latach zmniejszył się zbiór tajny, do którego ani historycy ani badacze nie mieli dostępu. To musi cieszyć, bo od dawna wychodziłem z założenia, że utrzymywanie zbioru zastrzeżonego nie ma żadnego uzasadnienia. Mam nadzieję, że wkrótce ten zbiór w ogóle zostanie zlikwidowany – mówi wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski.
Żołnierze wyklęci - serwis specjalny >>>
W zbiorze zastrzeżonym znajdują się archiwalia przekazane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencję Wywiadu (wcześniej UOP), Straż Graniczną oraz dwie służby wojskowe podległe bezpośrednio ministrowi obrony narodowej: Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Służbę Wywiadu Wojskowego (wcześniej WSI).
Są to zarówno akta w formie teczek: administracyjnych, operacyjnych i osobowych jak również dokumentacja w postaci kart z kartotek operacyjnych oraz różnorodnych dzienników ewidencyjnych. W zbiorze tym znajduje się ponadto 655 taśm magnetycznych zawierających bazy danych Służby Bezpieczeństwa z lat 80.
REKLAMA
pp/IPN
REKLAMA