Debata w PE o Polsce. Kto będzie bronił, a kto zaatakuje?
O godzinie 16.30 początek debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu poświęconej Polsce. Weźmie w niej udział premier Beata Szydło.
2016-01-19, 09:30
Posłuchaj
Debata w PE o Polsce. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Dodaj do playlisty
Jak donosi korespondentka Polskiego Radia w Brukseli - Beata Płomecka - na pewno w obronie polskiej premier staną konserwatyści, grupa do której należy Prawo i Sprawiedliwość w europarlamencie. Cała frakcja w ubiegłym tygodniu udzieliła PiS poparcia.
Największy atak może przypuścić szef liberałów Guy Verhofstadt, który od pewnego czasu ostro atakuje szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Teraz wziął na celownik polski rząd i w ostatnim czasie napisał wiele negatywnych komentarzy na portalach społecznościowych.
Powiązany Artykuł

Debata w PE o Polsce
Można się spodziewać też krytycznych uwag ze strony socjalistów i zielonych. Chadecy, największa frakcja w europarlamencie będzie zapewne ostrożna. Chadecy w przeszłości roztoczyli parasol ochronny nad premierem Węgier. Wprawdzie twardej obrony nie było, ale Victor Orban mógł liczyć na łagodne traktowanie.
Wiele wskazuje na to, że dziś w imieniu chadeków nie będzie wypowiadał się szef grupy - niemiecki europoseł, by dodatkowo nie drażnić Polaków, wystąpi więc jego zastępca - europoseł z Hiszpanii.
REKLAMA
Dyskusja w PE
Debata w Parlamencie Europejskim, która zaplanowana jest na godz. 16.30, ma potrwać półtorej godziny. Po sprawozdaniu Komisji Europejskiej i prezydencji ma się wypowiedzieć premier Szydło. Po niej głos zabiorą przewodniczący lub zastępcy ośmiu frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. Szefowa polskiego rządu odniesie się też do dyskusji europosłów.
(Film - Premier: powiem w PE, że Polska jest wspaniałym państwem/ Źródło: TVN24/x-news)
W zeszłym tygodniu kwestią zmian w Polsce zajęła się Komisja Europejska, która postanowiła rozpocząć wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku z reformą Trybunału Konstytucyjnego. Pierwsza faza procedury polega na dialogu i wymianie informacji z polskim rządem. Wiceszef KE Frans Timmermans poinformował, że celem jest dialog i wyjaśnienie problemów.
IAR/aj
REKLAMA
REKLAMA