Wybory prezydenckie w USA. Donald Trump w górę, Hillary Clinton w dół

Donald Trump umacnia swoją pozycję w prawyborach prezydenckich w Partii Republikańskiej. Spada poparcie dla Hillary Clinton.

2016-01-22, 10:25

Wybory prezydenckie w USA. Donald Trump w górę, Hillary Clinton w dół

Posłuchaj

Łukasz Pawłowski o szansach Donalda Trumpa na zwycięstwo wyborcze (3 strony świata/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty

Pierwsze prawybory prezydenckie odbędą się 1 lutego w Iowa. Jeszcze niedawno w tym stanie miliarder Donald Trump i konserwatywny senator Ted Cruz mieli podobne poparcie. Sugestie Trumpa, że urodzony w Kanadzie Cruz może nie spełniać konstytucyjnego warunku kandydowania w wyborach przyniosły skutek. W najnowszym sondażu CNN Trump ma 37 procent poparcia podczas gdy Cruz tylko 26. W następnych stanach gdzie odbędą się prawybory przewaga Trumpa jest jeszcze większa.

Po stronie Demokratów powody do niepokoju ma Hillary Clinton. W Iowa i New Hampshire przegrywa ona w sondażach z 74-letnim Bernim Sandersem, na którego wiece przychodzą tysiące młodych ludzi.

Sanders ma kłopot z przekonaniem do siebie czarnoskórych Amerykanów, którzy stanowią bardzo silny blok w ramach Partii Demokratycznej co może ostatecznie uniemożliwić mu zdobycie nominacji.

Zdaniem korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego fakt, że Clinton przegrywa w dwóch ważnych stanach z politykiem określającym się mianem socjalisty, któremu mało kto daje szansę na zwycięstwo, świadczy o słabości kandydatury byłej sekretarz stanu USA.

REKLAMA

FILM: Donald Trump przyznał na spotkaniu wyborczym w amerykańskim stanie Iowa, że był zadowolony, gdy usłyszał, że prezydent Rosji Władimir Putin uważa go za "błyskotliwą i inteligentną osobę".

RUPTLY/x-news

Ostatnio była gubernator Alaski i niegdysiejsza kandydatka Republikanów na stanowisko wiceprezydenta USA w 2008 r., Sarah Palin ogłosiła swoje poparcie dla Trumpa.- Jestem dumna mogąc poprzeć Donalda Trumpa - powiedziała. 

Amerykańskie media zwracają uwagę na fakt, że poparcie Palin jest, jak dotychczas, najważniejszym, jakie uzyskał jakikolwiek republikański kandydat w tegorocznych wyborach prezydenckich.

REKLAMA

Może się ono okazać sniezwykle pomocne dla Trumpa, gdyż - choć jest on faworytem ogólnonarodowych sondaży republikańskich – akurat w stanie Iowa zdeklasował go niedawno inny kandydat: utożsamiany z Tea Party senator Ted Cruz z Teksasu.

Choć Iowa to mały stan, zwycięstwo w nim ma spore znaczenie, bo prawybory zaczynają się właśnie tam. Największą grupę Republikanów stanowią tu konserwatywni ewangelicy. Ten, kto wygrywa w Iowa, zwykle staje się kandydatem tej grupy wyborców także w pozostałych stanach.

Na dwa tygodnie przed głosowaniem zarówno Cruz jak i Trump aktywnie zabiegają o poparcie ewangelickich konserwatystów w Iowa, ale dotychczas to Cruz odnosił większe sukcesy w konsolidacji tego elektoratu. Poparcie dla senatora z Teksasu zadeklarowało wielu znanych liderów Kościoła ewangelickiego.

Sarah Palin, która była "odkryciem" kampanii prezydenckiej w 2008 roku, gdy Partia Republikańska wytypowała ją na kandydatkę na wiceprezydenta USA – u boku walczącego o prezydenturę senatora Johna McCaina, wciąż cieszy się w Iowa dużą popularnością, do czego przyczyniło się zapewne prowadzenie przez nią do niedawna programu telewizyjnego.

REKLAMA

- Wielu aktywistów Tea Party wciąż uważa, że Palin jest powiewem świeżego powietrza - powiedział dziennikowi "New Jork Times" były szef Partii Republikańskiej w Iowa Craig Robinson.

pp/PAP/IAR

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej