"Zero tolerancji dla nadużyć komorniczych". Nowy zespół w ministerstwie

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zawiesił w czynnościach komornika z Wrocławia i asesora komorniczego z Bełchatowa i skierował wnioski o usunięcie ich ze służby. W resorcie powołany został zespół, który ma opracować reformę systemu komorniczego.

2016-01-22, 16:33

"Zero tolerancji dla nadużyć komorniczych". Nowy zespół w ministerstwie
Wiceminister Patryk Jaki. Foto: Ministerstwo Sprawiedliwości

Posłuchaj

Wiceminister Patryk Jaki o walce z nadużyciami komorniczymi (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Chcę, żeby poszedł do społeczeństwa, w Polskę, jasny przekaz: zero tolerancji dla nadużyć komorniczych. Mamy dość stosowania presji wobec rodzin osób niebędących dłużnikami i podobnych działań, które w naszej ocenie nie są zgodne z prawem - powiedział Patryk Jaki.

Tłumaczenia nie pomogły

Asesor komorniczy z Bełchatowa zajął sprzęt (łóżko i telefon), należący do córki dłużnika, mimo że podczas interwencji ta tłumaczyła, że ojciec mieszka w sąsiednim domu. Media donosiły też o sprawie komornika z Wrocławia, z którego konta zniknęły pieniądze (300 tys. zł) pochodzące z licytacji komorniczej nieruchomości.

Posłuchaj

Wiceminister Patryk Jaki o sprawach zawieszonych komorników (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Wiceminister zaznaczył, że ich sprawy rozstrzygnie komisja dyscyplinarna przy Krajowej Radzie Komorniczej.

Cywilizowana egzekucja

Jak dodał, ministerstwo chce rozwiązać problem systemowo; dlatego w resorcie powstał zespół, który ma opracować reformę systemu komorniczego w Polsce.

Powiązany Artykuł

lapa.jpg
Nadużycia komornicze. Jak im zaradzić?

- Zbyt często dochodzi do nadużyć komorników. Zbyt często opinia publiczna jest zbulwersowana takimi przykładami. Trzeba to zmienić. Ale jednocześnie jako ministerstwo sprawiedliwości widzimy problem nie tylko z perspektywy dłużnika, ale również z perspektywy wierzyciela, gdzie skuteczność pracy tego obszaru działalności państwa jest dalej niska, niższa niż w większości państw UE. I tym również zajmie się zespół powołany w MS - powiedział wiceminister.

REKLAMA

Pytany o szczegóły planowanych zmian Jaki zastrzegł, że zespół dopiero rozpoczyna pracę. - Nasze propozycje przedstawimy komornikom i samorządom komorniczym. Będziemy szeroko konsultowali ten projekt. Chcielibyśmy, aby w Polsce egzekucja komornicza odbywała się na cywilizowanych zasadach - powiedział wiceminister. Wyraził nadzieję, że propozycje zmian zostaną przedstawione w ciągu kilku miesięcy.

źródło: TVN24/x-news

Rzecznik dyscyplinarny

Na początku stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która ma usprawnić komornicze dyscyplinarki. Jednym z głównych celów ustawy jest wprowadzenie do postępowania dyscyplinarnego prowadzonego przeciwko komornikom, asesorom komorniczym i aplikantom komorniczym instytucji rzecznika dyscyplinarnego.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

udrzwi.jpg
Komornik u drzwi? Nie jesteś bez szans

Zgodnie z ustawą do zadań rzecznika dyscyplinarnego będzie należało m.in. prowadzenie dochodzenia mającego na celu zebranie dowodów dla wyjaśnienia okoliczności sprawy, a także - w razie złożenia wniosku o ukaranie - pełnienie funkcji oskarżyciela w postępowaniu przed komisją dyscyplinarną oraz sądem okręgowym.

Temat odpowiedzialności dyscyplinarnej komorników stał się w zeszłym roku głośny w związku ze sprawą niesłusznego zajęcia ciągnika rolnika spod Mławy. Stracił on pojazd o wartości ok. 100 tys. zł w ramach postępowania egzekucyjnego przeciw dłużnikowi, którym - jak się okazało - był jego sąsiad. Po zabraniu ciągnika na wniosek wierzyciela trafił on do komisu, gdzie sprzedano go za ok. 40 tys. zł.

IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej