Wybitni naukowcy superbohaterami. Maria Skłodowska-Curie na małym ekranie
Jedną z czołowych postaci w kreskówce "Super Science Frends" jest Maria Skłodowska-Curie. Na razie powstał jeden odcinek, twórcy zbierają pieniądze na kolejne.
2016-01-25, 15:47
Posłuchaj
Maria Skłodowska-Curie superbohaterem w kreskówce. Relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
Dodaj do playlisty
W pierwszym odcinku trzeba się cofnąć do XVII wieku i rozwiązać zagadkę znikających jabłek. Bez tego Izaak Newton nie odkryje teorii grawitacji.
Polce pomagają Zygmund Freud, Nikola Tesla, Karol Darwin, 12-letni (sklonowany) Albert Einstein oraz Tapputi, czyli starożytna twórczyni perfum, uważana za pierwszą w świecie chemiczkę.
Źródło: Super Science Friends/YouTube
W kreskówce polska laureatka Nobla występuje jako Marie Curie. Spytaliśmy twórców, dlaczego opuścili polski człon nazwiska.
REKLAMA
- Traktujemy te postaci trochę tak jak one były traktowane w prawdziwym życiu - odpisali autorzy. - Na przykład Freud nie był uważany za naukowca i tak też podchodzą do niego bohaterowie naszej serii. Tak samo jest z Marią Skłodowską-Curie, która cały czas musiała walczyć w środowisku o poważne traktowanie jako naukowiec. W pierwszym odcinku był nawet fragment, gdzie ona poprawia Winstona Churchilla, który właśnie skrócił jej nazwisko do Curie (a pamiętajmy, że premier Wielkiej Brytanii miał pewne problemy z przyznawaniem kobietom praw). Niestety w końcu usunęliśmy tę scenę z pierwszego odcinka, ale chcemy to tego żartu powrócić w czwartej części - zapowiadają twórcy filmu.
Na razie Kanadyjczycy - poprzez serwis crowdfundingowy - zbierają pieniądze na stworzenie kolejnych odcinków serii.
Pierwsza kobieta z Noblem
Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku. Po licencjacie z fizyki i matematyki na Sorbonie rozpoczęła z mężem Piotrem Curie badania nad promieniotwórczością, odkrytą w 1896 r. przez francuskiego fizyka Henri Becquerela.
18 lipca 1898 Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr Curie poinformowali świat, że odkryli polon. Uczeni nazwali nowy pierwiastek na cześć Polski. Odkrywając polon i kilka miesięcy później rad, Maria Skłodowska-Curie stała się prekursorką współczesnej radiochemii.
REKLAMA
Pięć lat później w 1903 roku Henri Becquerel, Pierre Curie i Maria Skłodowska-Curie otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Było to wydarzenie tym bardziej doniosłe, ponieważ po raz pierwszy w historii nagrodę tę przyznano kobiecie.
IAR, to
REKLAMA