Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny w jednym? Senat podjął decyzję
Połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego przewidują m.in. dwie ustawy, które w sobotę bez poprawek przyjął Senat. Teraz ustawy trafią do prezydenta.
2016-01-30, 17:10
Posłuchaj
Senator Michał Seweryński z Prawa i Sprawiedliwości jest zdania, że jest to dobra ustawa, która pomoże w walce z przestępczością/IAR
Dodaj do playlisty
Za nową ustawą - Prawo o prokuraturze głosowało 62 senatorów, przeciw - 24, a wstrzymał się 1.
Za tzw. przepisami wprowadzającymi reformę głosowało 63 senatorów, przeciw - 24, nikt się nie wstrzymał.
W głosowaniu przepadł wniosek PO o odrzucenie obu ustaw. Wobec przegłosowania wniosku o przyjęcie ustaw bez poprawek, nie głosowano kilku poprawek zgłoszonych w debacie.
W czwartek wieczorem Sejm uchwalił przygotowane przez posłów PiS ustawy. W piątek i sobotę debatował nad nimi Senat.
REKLAMA
W Sejmie wszystkie kluby opozycyjne opowiadały się za odrzuceniem projektu, twierdząc, że jego przyjęcie doprowadzi do upolitycznienia prokuratury pod rządami czynnego polityka. Według PiS projektowane rozwiązanie kończy nieudany eksperyment rządów PO-PSL.
Zgodnie z ustawami, od 4 marca ma dojść m.in. do połączenia stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Miesiąc później nastąpić ma likwidacja odrębnej prokuratury wojskowej.
Opozycja krytyczna
Według PO, ta zmiana "domyka proces zawłaszczania państwa" - po TK, mediach publicznych, służbie cywilnej, policji i służbach. - PiS zachowuje się jak ośmiornica: coraz to nowe obszary społeczne i niezależne przejmuje - mówił Bogdan Klich (PO). Powiedział, że prokuratora była niezależna od polityków, a "w świetle tej ustawy prokuratura ma być w 100 proc. podporządkowana rządowi PiS".
Zdaniem Klicha ustawa jest "śmiertelnie niebezpieczna dla obywateli".
REKLAMA
Senat/x-news
Senatorowie PO wyrażali obawy, że szef PG będzie mógł ujawnić każdemu informacje z dowolnego śledztwa - i to bez zgody prokuratura prowadzącego śledztwo, co dziś jest konieczne. - Chodzi o oręż do zniszczenia każdego, kogo chce się zniszczyć - mówił Mieczysław Augustyn (PO).
Michał Seweryński (PiS) replikował, że chodzi np. o możliwość przekazywania informacji ze śledztwa oficerowi łącznikowemu zaprzyjaźnionego państwa albo nawet i zwykłemu obywatelowi - że coś mu zagraża. Według Seweryńskiego prokuratura była dotychczas niezależna "tylko teoretycznie". - Wielu z nas miało nadzieję, że tak się stanie, ale minione lata dowiodły, że ta niezależność jest fikcją - dodał.
Ustawie zarzucano, że pozwala na "ręczne sterowanie" prokuraturą przez ich szefa. Marek Borowski (niez.) podkreślał, że daje ona olbrzymią władzę ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. - Jak na "szeryfa", zbyt szybko wyciąga on colta; raz trafi przestępcę, a raz - niewinnego człowieka - mówił.
"Wyborcy oczekują od nas szybkiego działania"
Krytykowano również błyskawiczny i nocny tryb prac nad ustawą, "choć żadne terminy nie naglą". Dorota Czudowska (PiS) tłumaczyła, że reformę prokuratury przewidywał program PiS. - Wyborcy oczekują od nas szybkiego działania - mówiła.
REKLAMA
- Nocą pracuje ten, kto ma coś do ukrycia - replikowała Barbara Zdrojewska (PO). - Obrady przeciągają się do nocy z winy opozycji - mówił Marek Pęk (PiS).
Także marszałek Senatu Stanisław Karczewski winą za długie procedowanie ustaw obarczył senatorów PO, którzy w czwartek złożyli wniosek o utajnienie debaty ws. nowelizacji ustawy o Policji - co opóźniło obrady o sześć godzin.
Uprawnienia Prokuratora Generalnego
Prokurator Generalny uzyska prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, będzie wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia.
W miejsce Prokuratury Generalnej będzie powołana Prokuratura Krajowa; w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne. Z dniem wejścia ustawy w życie wygasną kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej.
REKLAMA
W Prokuraturze Krajowej będą mogły być prowadzone śledztwa w sprawach "o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym" - niezależnie od ich właściwości miejscowej i rzeczowej, o czym będzie decydował Prokurator Generalny.
Debata w Sejmie (Źródło: Sejm/x-news)
Na poziomie PK funkcjonować też ma Wydział Spraw Wewnętrznych, którego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach "najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów".
Ustawa znosi też obowiązującą obecnie kadencyjność funkcji kierowniczych w prokuraturze. Prokuratorskie postępowania dyscyplinarne mają stać się jawne. Jawne mają być też - co do imienia i nazwiska - prokuratorskie oświadczenia majątkowe.
REKLAMA
Opozycja krytycznie o ustawie /TVN24/x-news
Zapisano jednocześnie, iż "nie stanowi przewinienia dyscyplinarnego działanie lub zaniechanie prokuratora podjęte wyłącznie w interesie społecznym". Jak - w odpowiedzi na krytykę opozycji - wskazywało MS, przepis nie oznacza braku odpowiedzialności prokuratorów, gdyż "w żadnym wypadku nie zwalnia on prokuratora od odpowiedzialności karnej".
PAP/IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA