Austria użyje Herculesów do przyspieszenia repatriacji imigrantów

Austriacki minister obrony Hans Peter Doskozil wydał w niedzielę zgodę na użycie dużych wojskowych samolotów transportowych typu Hercules do przewożenia imigrantów, którym odmówiono azylu politycznego w Austrii. Do końca 2019 roku ma to być 50 000 osób.

2016-01-31, 22:50

Austria użyje Herculesów do przyspieszenia repatriacji imigrantów
Austriaccy żołnierze na granicy ze Słowenią . Foto: PAP/EPA/MARIJA KANIZAJ

Posłuchaj

Austria wobec kryzysu migracyjnego. Tomasz Jędruchów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Od przyszłego tygodnia Herculesy będą do dyspozycji austriackiego MSW.

50 000 imigrantów, to według Doskozila "liczba minimum", którą Austria będzie musiała odesłać do ojczyzny.

Minister podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że obowiązkiem austriackich władz jest traktować nielegalnych imigrantów "w ludzki sposób", ale "prawo jest prawem", a rząd powinien liczyć się z opinią społeczeństwa w tej sprawie.

Decyzje Austrii

Rząd austriacki znajduje się pod presją sondaży, które wykazują, że skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe), która domaga się polityki twardej ręki, ma poparcie ok. 30 proc ludności.

REKLAMA

W ciągu ostatnich tygodni austriackie władze zaostrzyły politykę wobec uchodźców i postanowiły, że maksymalna liczba próśb o azyl, jaką może zaakceptować w ciągu tego roku, to 37 500. Łącznie do końca 2019 roku azyl w Austrii może otrzyma nie więcej niż 127 500 osób. Teraz przyjęto jednak i to, że w tym samym okresie, do 2020 roku, z Austrii deportowanych zostanie 50 tysięcy osób. Aby to osiągnąć, zdecydowano się na kilka kroków. Austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner poinformowała, że jej gabinet chce wprowadzić kolejne limity dotyczące imigrantów

Do władz liczącej 8,5 miliona mieszkańców Austrii wpłynęło w ub. roku 90 000 podań o przyznanie prawa azylu.

W celu przyspieszenia rozpatrywania próśb o azyl Austriacy umieścili Maroko, Algierię, Tunezję, Gruzję, Mongolię i Gambię na liście ustabilizowanych krajów, co pozwala udzielać odpowiedzi na podania obywateli tych krajów w ciągu dziesięciu dni i w najbardziej prawdopodobnym przypadku odmowy odesłać do kraju pochodzenia.

Rozważany jest także pomysł wypłacania "zachęty" w wysokości do 500 euro cudzoziemcom, którzy zgodzą się dobrowolnie opuścić Austrię.

REKLAMA

Austriacki MSZ zamierza ponadto przeprowadzić w krajach, z których pochodzi większość uchodźców, kampanię wyjaśniającą. Miałaby ona powstrzymywać potencjalnych emigrantów od podejmowania "nieprzemyślanych decyzji"

IAR/PAP/agkm

(Wideo: Austria, budowa ogrodzenia na granicy ze Słowenią; RUPTLY/x-news)

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej