MSZ Rosji komentuje powstanie nowej podkomisji smoleńskiej
Rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedziała, że przyczyny katastrofy smoleńskiej zostały już wyjaśnione.
2016-02-04, 16:09
Posłuchaj
Nowa podkomisja zbada katastrofę smoleńską. Relacja Przemysława Pawełka (IAR)
Dodaj do playlisty
- To suwerenne prawo Polski - tak rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych oceniła powołanie przez szefa MON podkomisji, która na nowo zbada przyczyny katastrofy smoleńskiej.
Maria Zacharowa powiedziała na konferencji prasowej w Moskwie, że Polska i jej obywatele mają pełne prawo do poszukiwania i poznania prawdy na ten temat. Wyraziła nadzieję, że cała sprawa nie jest podyktowana względami politycznymi.
Rzeczniczka dodała, że strona rosyjska uważa sprawę katastrofy za wyjaśnioną. Jej zdaniem jeśli Polska ma nadal pytania dotyczące przyczyn, powinna sama znaleźć na nie odpowiedzi.
- W Rosji także było organizowane śledztwo w sprawie tej katastrofy. Było ono jawne, stale mówiono o nim publicznie, publikowane były odpowiednie dane, prowadzone były konferencje prasowe - powiedziała przedstawicielka MSZ.
REKLAMA
TVN24/x-news
- Chcę przypomnieć, że strona rosyjska poszła na bezprecedensowe środki otwartości i - wtedy, w te straszne minuty samej katastrofy i po katastrofie - przejawiła wszelką, nie zwyczajnie dobrą wolę, a rzeczywiście prawdziwą przyjaźń, którą chciała utrzymywać w ogóle w codziennej naszej rutynie przy współpracy z polskim państwem - mówiła Zacharowa.
Wyraziła ocenę, że "władze rosyjskie poprzez praktyczne kroki udowodniły, że rozpatrują to nieszczęście jako własne i bardziej od innych są zainteresowane wyjaśnieniem przyczyn".
Rozporządzenie szefa MON
Specjalna podkomisja zbada na nowo przyczyny katastrofy smoleńskiej. Podkomisja będzie działać w ramach Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP). Jej skład rozszerzono, a umożliwiło to rozporządzenie, które podpisał Antoni Macierewicz. Przewodniczącym 21-osobowej podkomisji został dr inż. Wacław Berczyński - dotychczasowy współpracownik parlamentarnego zespołu smoleńskiego, konstruktor, specjalizuje się w materiałach kompozytowych.
REKLAMA
Zobacz serwis specjalny poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>
Rozporządzenie daje ministrowi obrony narodowej prawo do decydowania o wznowieniu badania wypadku lotniczego, gdy zostaną ujawnione nowe okoliczności lub dowody mogące mieć istotny wpływ na ich przyczyny.
- Skala tej tragedii była większa niż tylko skala straty indywidualnej, narodowej i państwowej. Skala tragedii była związana także z tym, jak ówcześnie rządzący potraktowali tych, którzy polegli. Jak potraktowali tę tragedię, jak potraktowali zagrożenie państwa polskiego z tego wynikające - podkreślił Antoni Macierewicz.
Katastrofa prezydenckiego samolotu
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Szczątki samolotu wciąż znajdują się w Rosji. Strona rosyjska od dawna deklaruje przekazanie wraku i czarnych skrzynek tupolewa stronie polskiej, ale dopiero po zakończeniu swojego postępowania w sprawie katastrofy. Śledztwo to zostało przedłużone do 10 marca 2016 roku - poinformowała pod koniec października zeszłego roku Naczelna Prokuratura Wojskowa, która otrzymała taką informację od rosyjskiego Komitetu Śledczego.
REKLAMA
IAR, PAP, bk
REKLAMA