Szef NATO: działania Rosji w Syrii utrudniają rozwiązanie konfliktu
Sekretarz generalny NATO krytykuje Rosję za działania w Syrii. Jens Stoltenberg skomentował w Amsterdamie rosyjskie naloty na pozycje umiarkowanej opozycji.
2016-02-05, 11:30
Posłuchaj
Szef NATO Jens Stoltenberg krytykuje Rosję za działania w Syrii. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Dodaj do playlisty
Szef Sojuszu uczestniczy w nieformalnej naradzie unijnych ministrów obrony, do których wczesnym popołudniem dołączą ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów. W tych naradach będą uczestniczyć szef MON Antoni Macierewicz i szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.
Jens Stoltenberg zaapelował do Rosji, by nie destabilizowała sytuacji w regionie i nie doprowadzała do napięć. Dodał, że Moskwa przeprowadziła wiele nalotów, których celem była syryjska opozycja, naruszając turecką przestrzeń powietrzną, która jest NATO-wską przestrzenią.
- Te wszystkie działania utrudniają znalezienie politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii - powiedział szef Sojuszu.
(Rosyjskie samoloty zbombardowały pozycje tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Celami ataków były magazyny islamistów w mieście Hama, transporty amunicji w okolicy Aleppo i centrum dowodzenia w Latakii)
REKLAMA
Źródło: STORYFUL/x-news
W minioną środę prowadzone w Genewie rozmowy pokojowe w sprawie konfliktu w Syrii, w których uczestniczy opozycja i strona rządowa, zostały wstrzymane do 25 lutego. Decyzja ta zapadła, gdy syryjska armia wierna prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa, przełamała okrążenie wokół dwóch strategicznych wiosek obleganych od prawie trzech lat przez siły opozycyjne. Między innymi to doprowadziło do przecięcia ważnej linii zaopatrzenia łączącej rebeliantów z Aleppo z turecką granicą.
Rosyjskie lotnictwo od czterech miesięcy dokonuje w Syrii uderzeń na uczestników zbrojnej rebelii przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. Celem tych ataków jest nie tylko Państwo Islamskie, lecz także ugrupowania popierane przez Turcję i kraje regionu Zatoki Perskiej.
Konflikt w Syrii jest jednym z tematem nieformalnych obrad ministrów obrony oraz ministrów spraw zagranicznych państw UE, którzy spotkali się w piątek w Amsterdamie.
REKLAMA
Pomoc militarna USA
Sekretarz generalny skomentował też decyzję Stanów Zjednoczonych o przeznaczeniu trzech miliardów 400 milionów dolarów na wzmocnienie wojskowej obecności w Europie Środkowo-Wschodniej. Chodzi między innymi o większe ilości ciężkiego uzbrojenia i pojazdów opancerzonych, by zniechęcić Rosję do dalszej agresji w regionie.
- To jest ważny sygnał i część strategii dostosowania NATO do zmieniającej się sytuacji jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa - dodał Jens Stoltenberg.
Wzmocnienie flanki wschodniej Sojuszu, na czym zależy Polsce, będzie jednym z głównych tematów lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Dla polskiego ministra obrony wizyta w Amsterdamie jest kolejną okazją do rozmów o przygotowaniach do szczytu.
IAR/PAP, to
REKLAMA
REKLAMA