Napięcia na Półwyspie Koreańskim. Demonstracja amerykańskiej siły

Cztery niewidzialne dla radarów myśliwce F-22 Raptor przeleciały nad Koreą Południową w ramach demonstracji siły po wystrzeleniu przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu i przed wspólnymi manewrami wojsk USA i Korei Płd. - informuje Reuters

2016-02-17, 13:07

Napięcia na Półwyspie Koreańskim. Demonstracja amerykańskiej siły
Myśliwiec amerykański F-22 Raptor. Foto: DVIDSHUB/flickr/CC BY 2.0

Posłuchaj

Wojskowa koalicja przeciw Korei Północnej. Korespondencja Tomasza Sajewicza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przelot myśliwców, które stacjonują na japońskiej wyspie Okinawa, to - jak podkreśla agencja - kolejny wyraz wzmacniania przez Waszyngton swojego potencjału militarnego na południu Półwyspu Koreańskiego. Było to drugie tego rodzaju wydarzenie po przelocie bombowca strategicznego B-52 zdolnego do przenoszenia broni nuklearnej.

Wcześniej Stany Zjednoczone zdecydowały się rozmieścić dodatkową antybalistyczną wyrzutnię rakietową typu Patriot w Korei Płd. w związku z wystrzeleniem rakiety dalekiego zasięgu przez Pjongjang w ub. tygodniu.

Wyrzutnia została przetransportowana drogą lotniczą z bazy Fort Bliss w Teksasie do bazy Osan, oddalonej 47 km od Seulu. Jak zaznaczył generał Thomas Vandal, dowódca stacjonującej w Korei Południowej 8. armii amerykańskiej, dyslokacja wyrzutni jest częścią rutynowych ćwiczeń.

- Tego rodzaju ćwiczenia są zarazem gwarancją, że będziemy w stanie w porę zareagować, gdy Korea Północna podejmie atak – zaznaczył.

REKLAMA

W piątek Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę o zaostrzeniu sankcji przeciwko Korei Płn. w reakcji na podejmowane przez Pjongjang testy nuklearne i balistyczne. Ustawa została przyjęta ogromną większością głosów. Wcześniej jednogłośnie poparł ją Senat.

Przyjęcie ustawy nastąpiło w niecały tydzień po tym, gdy Korea Północna - wbrew rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ - wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

(Film - Amerykanie pokazują swoją siłę. Strategiczny bombowiec na koreańskim niebie/ Źródło: STORYFUL/x-news)

Spotkało się to z potępieniem przez społeczność międzynarodową, gdyż istnieją poważne obawy, że celem władz w Pjongjangu było przetestowanie rakiety, która może być zdolna do przenoszenia broni jądrowej.

REKLAMA

Rozszerzenie sankcji ma uniemożliwić Korei Północnej wejście w posiadanie środków finansowych oraz technologii niezbędnych do prac nad głowicami nuklearnymi oraz rakietami dalekiego zasięgu do ich przenoszenia.

PAP/IAR/pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej