Niemcy mogą obniżyć zasiłki wypłacane polskim dzieciom
Zapowiedziała to kanclerz Angela Merkel. Berlin poszedłby w ślady Londynu, który wynegocjował z UE porozumienie o zmniejszeniu świadczeń wypłacanych unijnym pracownikom, jeśli ich dzieci pozostały w ojczyźnie.
2016-02-21, 21:50
Posłuchaj
Berlin rozważa zmniejszenie zasiłków po tym jak Wlk. Brytania wynegocjowała kompromis w sprawie świadczeń na na unijnym szczycie. Relacja z Brukseli Beaty Płomeckiej/IAR
Dodaj do playlisty
Kompromis wynegocjowany został na zakończonym w piątek w nocy unijnym szczycie.
Po spotkaniu europejskich liderów Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że skoro każdy kraj ma prawo do zmniejszenia zasiłków na dzieci, to i rząd w Berlinie zajmie się tą sprawą. - Możemy to rozważyć i przeprowadzić wyliczenia. Na pewno Niemcy wypłacają bardzo dużo zasiłków na dzieci unijnym pracownikom w porównaniu z innymi krajami - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.
Powiązany Artykuł
![cameron.jpg](http://static.prsa.pl/images/e2a42ed8-4574-4dd2-989c-b39b6f3d961d.jpg)
Sondaż: znaczny skok poparcia dla Brytanii w Unii Europejskiej
Merkel zastrzegła jednak, że całkowite czasowe wykluczenie imigrantów z dostępu do systemu socjalnego, jak w przypadku Wielkiej Brytanii, nie wchodzi w rachubę.
REKLAMA
Na polskie dzieci, które zostały w ojczyźnie i nie wyjechały z rodzicami za granicę, w całej Unii wypłacanych jest 100 tysięcy takich świadczeń. Najwięcej w Niemczech - ponad 44 tysiące.
Obecnie nawet te dzieci imigrantów, które nie przebywają wraz z rodzicami w Niemczech, mają prawo do pełnego świadczenia, wynoszącego 184 euro miesięcznie na pierwsze dziecko. Od czwartego dziecka kwota wzrasta do 215 euro.
Specjalny status
W piątek późnym wieczorem przywódcy unijni obradujący jednomyślnie poparli porozumienie w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Jak oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, "to porozumienie odpowiada na wszystkie obawy, wyrażone przez Wielką Brytanię, a jednocześnie nie narusza naszych fundamentalnych zasad". Podkreślił, że wynegocjowane warunki zapewnią "specjalny status" W. Brytanii w UE, będą prawnie wiążące i nieodwracalne.
EU EBS/x-news
REKLAMA
Kompromis zawarty w piątek przewiduje możliwość zwalczania nadużyć przy korzystaniu z systemu socjalnego i wprowadza możliwość wprowadzenia ograniczeń w dostępie do niego.
Wielka Brytania będzie miała prawo wprowadzić tzw. hamulec bezpieczeństwa, który oznacza, że nowo przybyli imigranci z innych państw UE będą przez cztery lata na pełny dostęp do świadczeń.
Jest zgoda na dopasowanie wysokości wypłacanych imigrantom zasiłków na dzieci, które mieszkają w innym kraju niż imigrant. Wprowadzono jednak okres przejściowy dla tych, którzy w momencie wejścia w życie przepisów będą już przebywać i pracować w Wielkiej Brytanii lub innym państwie UE, które skorzysta z możliwości indeksacji. Dla nich te zasiłki będą mogły być ograniczane od 1 stycznia 2020 roku.
REKLAMA
TVN24/x-news
Niemcy są drugim krajem, który poinformował, że może skorzystać z porozumienia z Wielką Brytanią i zmniejszyć zasiłki na dzieci. Wcześniej zrobiła to Dania.
IAR/iz
REKLAMA