100 dni rządu w Ministerstwie Zdrowia. "Flagowy zespół"
W ciągu 100 dni w ministerstwie zdrowia powołano kilkadziesiąt zespołów, które mają zmienić polską służbę zdrowia - powiedział szef resortu Konstanty Radziwiłł.
2016-02-26, 10:15
Posłuchaj
Flagowym zespołem jest ten, który pracuje nad zmianami systemowymi, czyli odejściem od ubezpieczenia, które jednym gwarantuje dostęp do publicznej służby zdrowia, a drugim nie, na rzecz uprawnienia do świadczeń wszystkich obywateli.
- Wszystkie propozycje są dyskutowane, bo kształtowanie polityki zdrowotnej musi opierać się na dialogu z ekspertami, środowiskiem medycznym i pacjentami - dodał minister.
Likwidacja NFZ
Minister Radziwiłł powiedział, że w ciągu kilku miesięcy ma być gotowy projekt dotyczący likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak w praktyce wejście w życie tak wielkiej zmiany będzie możliwe dopiero na przełomie 2017 i 2018 roku.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Minister zdrowia: na liście darmowych leków dla seniorów także droższe leki
Szef resortu zdrowia dodał, że w ministerstwie zdrowia trwają prace nad projektem ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Minister Radziwiłł podkreślił, że konieczny jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia, a z drugiej strony racjonalne wydatki. Stąd zapowiadane zmiany w koszyku świadczeń zdrowotnych i inna wycena świadczeń.
Posłuchaj
Leczenie ofiar wypadków z OC
Minister zdrowia chce także, aby ofiary wypadków samochodowych były leczone z polis sprawców, dlatego resort pracuje nad powrotem do idei "podatku Religi". Wyjaśnił, że nie chodzi o dodatkowy podatek, ale finansowanie z polis Odpowiedzialności Cywilnej kierowców nie tylko strat materialnych w zniszczonych samochodach, znakach drogowych, budynkach, ale także straty zdrowotne, czyli leczenie i rehabilitację ofiar wypadków. Projekt odpowiedniej ustawy powinien być gotowy w ciągu kilku miesięcy.
REKLAMA
Tak zwany podatek Religi został wprowadzony w 2007 roku przez ówczesnego ministra zdrowia, nieżyjącego już profesora Zbigniewa Religę. Wynosił 12 procent, co oznaczało, że firmy ubezpieczeniowe przekazywały co miesiąc do Narodowego Funduszu Zdrowia 12 procent składek OC płaconych przez kierowców. Z tych pieniędzy miały być leczone ofiary wypadków drogowych. Podatek został wycofany w 2008 roku przez ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz.
IAR/fc
REKLAMA