Zbigniew Ziobro: odejścia nie spowodują paraliżu prokuratury
Zdaniem szefa resortu sprawiedliwości, za odejściami stoją prozaiczne powody.
2016-03-04, 10:24
Posłuchaj
Zbigniew Ziobro o odchodzących prokuratorach (IAR)
Dodaj do playlisty
Dziś weszła w życie reforma polegająca m.in. na połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Kadencję zakończył dotychczasowy szef prokuratury Andrzej Seremet, zaś jego następcą został minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Pytany przez dziennikarzy m.in. o prokuratorów, którzy w ostatnim czasie odchodzą w stan spoczynku, Ziobro powiedział, że "wielu Polaków chciałoby mieć takie przywileje, jak ci prokuratorzy".
Dodał, że "niezależnie od tego rodzaju motywacji merkantylnych, jest też motywacja związana ze zmianą charakteru pracy w prokuraturze".
Przypomniał, że teraz wszyscy prokuratorzy, nawet najwyższych szczebli, będą musieli prowadzić własne śledztwa - czego dziś nie robią, a ciężar postępowań spada głównie na prokuratury rejonowe.
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
Ziobro odniósł się także do kwestii wznawiania prokuratorskich postępowań.
- Nie ulega żadnej wątpliwości, że będziemy analizowali poszczególne postępowania, które mają znaczenie z punktu widzenia interesu państwa w szczególności, i co do których są, czy były stawiane zarzuty nierzetelnego wyjaśniania tych spraw - zapowiedział.
Wymienił jedno postępowanie, co którego będzie chciał podjąć śledztwo.
REKLAMA
- Dotyczy to pseudoprywatyzacji Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych - powiedział minister.
Podkreślił, że to przynoszące zyski przedsiębiorstwo "stało się masą upadłościową". Sprawę prywatyzacji KKSM badała kielecka prokuratura, która w kwietniu 2014 r. umorzyła śledztwo.
Kto zajmie się śledztwem smoleńskim?
Minister pytany, która prokuratura dostanie do prowadzenia śledztwo smoleńskie (od 4 kwietnia zlikwidowana zostanie odrębna prokuratura wojskowa), odpowiedział: "Nie od razu Kraków zbudowano, dajcie nam trochę czasu".
REKLAMA
Tłumaczył, że będzie się starał szybko przeprowadzić zmiany personalne w prokuraturze.
Źródło: TVN24/x-news
Ponowne scalenie stanowisk
Prokuratura została uniezależniona od resortu sprawiedliwości przed sześcioma laty.
Prokurator Andrzej Seremet zaczął urzędowanie z początkiem kwietnia 2010 r. Oddzielenie tych funkcji było realizacją programu wyborczego PO. Rozdział od początku krytykowało PiS, wskazując, że minister za pośrednictwem prokuratury powinien móc wpływać na politykę karną.
REKLAMA
Przywrócenie połączenia tych funkcji PiS zapowiadało w kampanii wyborczej.
mr
REKLAMA