Lars Gustafsson laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej imienia Zbigniewa Herberta

Lars Gustafsson to szwedzki poeta, dramaturg i prozaik. Jury złożone z wybitnych światowych twórców i znawców literatury, ogłosiło decyzję w Teatrze Polskim w Warszawie.

2016-03-07, 17:00

Lars Gustafsson laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej imienia Zbigniewa Herberta
Lars Gustafsson . Foto: Suz, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia

Posłuchaj

Międzynarodowa Nagroda Literacka imienia Zbigniewa Herberta przyznawana jest od 2013 roku. Relacja Doroty Piotrowskiej/IAR
+
Dodaj do playlisty

Z wyboru jurorów zadowolona jest wdowa po patronie nagrody Katarzyna Herbert. - Ogromnie się cieszę, tym bardziej, że Zbigniew Herbert poznał laureata dzisiejszej nagrody i jest pomiędzy nimi jakieś pokrewieństwo - powiedziała IAR Katarzyna Herbert.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Herberta.

Członkini jury - szwedzka powieściopisarka i poetka Agneta Pleijel podkreślała, że Herberta i Gustafssona wiele łączy. - Obu poetów interesuje świat i współczesne wydarzenia, ale interesuje ich również historia i podobieństwa pomiędzy różnymi okresami historycznymi. Są w stanie wydobyć postaci ze Starożytności czy wieków średnich i uczynić ich naszymi współczesnymi. Wiąże się to także z przekraczaniem granic i podziałów, które normalnie obowiązują między kobietami i mężczyznami, Żydami i nie-Żydami, białymi i czarnymi. Oni wyrastają ponad te różnice - wymieniała Agneta Pleijel.

W ubiegłym roku nagrodę imienia Herberta - po raz pierwszy - odebrał polski poeta Ryszard Krynicki. Dwie poprzednie zdobyli Amerykanie: William Stanley Merwin i pochodzący z Serbii Charles Simic.

REKLAMA

****

Tegoroczny laureat - Lars Gustafsson (ur. 17 maja 1936r.) - to szwedzki poeta, dramaturg, prozaik i eseista. W 2012 roku Znak wydał tomik jego wierszy "Dziwne drobne przedmioty", w przekładzie Zbigniewa Kruszyńskiego. Marta Rey-Radlińska pisze we wstępie do tomiku: "Lars Gustafsson to poeta, powieściopisarz, eseista, filozof, uczony, buntownik i bloger, nonkonformista. Obrońca przyrody. Artysta słowa. Krytyk społeczny i krytyk literacki. Można by jeszcze długo wyliczać, ale żadne z tych słów osobno ani też wszystkie razem nie oddają w pełni charakteru tego człowieka renesansu".

Gustafsson studiował między innymi filozofię i historię literatury na uniwersytecie w Uppsali, a w latach sześćdziesiątych pracował jako redaktor naczelny magazynu literackiego "Bonniers Litteraera Magasin". W 1972 roku przeprowadził się do Berlina Zachodniego, w 1983r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie do 2006 roku pracował jako profesor filozofii i studiów germanistycznych na uniwersytecie w Austin w Teksasie. Potem poeta powrócił do Szwecji.

Jego pierwsza powieść to "Vagvila" (1957), ale za swój właściwy debiut uznaje "Poeten Brumbergs sista dagar och dod" (1959). W latach 1971–1978 ukazywała się jego pięciotomowa powieść "Sprickorna i muren", uznawana powszechnie za jedno z najważniejszych jego dzieł. Cykl otwiera "Herr Gustafsson sjalv" – powieść o współczesnym intelektualiście. Kolejne to "Yllet" ("Wełna", polskie wydanie 1977), "Familiefesten" ("Święto rodzinne", polskie wydanie 1981), a kolejne : "Sigismund" i "En biodlarens dod" ("Śmierć pszczelarza", 1982).

REKLAMA

Lars Gustafsson jest też autorem wielu zbiorów poezji. Debiutował jako poeta w 1962 roku (Ballongfararna). Od tego czasu wydał kilkadziesiąt tomów wierszy. "Poeta filozofujący, filozof piszący poezję" – tak często określa się Gustafssona. Zadziwienie światem i zadziwienie życiem to często pojawiające się motywy" - pisze Rey Radlińska.

W jury nagrody Herberta zasiadają: Agneta Pleijel, Mercedes Monmany, Jarosław Mikołajewski, Michael Krueger, Edward Hirsch Lidija Dimkovska, Jurij Andruchowycz i Andrzej Franaszek.

Uroczystość wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta odbędzie się w maju w Teatrze Polskim w Warszawie.

Polskie Radio jest patronem medialnym nagrody.

REKLAMA

IAR/PAP/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej