Kandydaci do Białego Domu ws. tortur. ONZ zaniepokojona

Niektóry republikańscy kandydaci wezwali do autoryzowania podtapiania podczas przesłuchiwania podejrzanych.

2016-03-09, 17:36

Kandydaci do Białego Domu ws. tortur. ONZ zaniepokojona
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com

Specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur Juan Mendez podkreślił na konferencji prasowej w Genewie, że waterboarding jest nielegalny zarówno w świetle prawa Stanów Zjednoczonych, jak i prawa międzynarodowego.

Reuters odnotowuje, że Donald Trump, ubiegający się o nominację Republikanów w prawyborach, w piątek złagodził nieco swe stanowisko w kwestii tortur, mówiąc, że jako prezydent nie nakazałby siłom zbrojnym USA łamania prawa międzynarodowego w zakresie traktowania podejrzanych o terroryzm. Dzień wcześniej Trump sygnalizował, że mógłby zlecić wojsku łamanie prawa międzynarodowego w zakresie taktyki przesłuchań, w tym stosowanie waterboardingu.

Rywal Trumpa, obecnie nr 2 w republikańskich prawyborach Ted Cruz, senator z Teksasu, powiedział w zeszłym miesiącu, że dopuściłby jedynie ograniczone stosowanie waterboardingu. Oświadczył, że nie sądzi, by waterboarding podpadał pod międzynarodową definicję tortur.

"To szkodzi reputacji USA"

- Kandydaci w Stanach Zjednoczonych ponownie dyskutują o tym, czy waterboarding jest torturą, czy nie i faktycznie obiecywali przywrócić tę praktykę, a nawet wprowadzić jeszcze ostrzejsze techniki przesłuchań - powiedział Mendez.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

cela więzienie 1200 free.jpg
HRW: nowe dowody na podtapianie więźniów

Zastrzegając, że wypowiada się raczej jako obywatel USA niż sprawozdawca ONZ, Mendez wyraził opinię iż "tego rodzaju retoryka bardzo poważnie szkodzi pozycji Stanów Zjednoczonych uważanych za państwo prawa i przykład dla innych państw w walce z przestępczością i terroryzmem ściśle w ramach rządów prawa".

Amerykanie stosowali podtapianie w okresie konfliktów w Iraku i Afganistanie. Prezydent Barack Obama zakazał tej praktyki zaraz po objęciu urzędu w 2009 roku.

Mendez wskazał, że już administracja Busha uznała w pewnym momencie, iż waterboarding jest nielegalny. Podkreślił, że ta praktyka jest nie tylko niemoralna, ale także nielegalna zarówno w świetle prawa międzynarodowego, jak i prawa Stanów Zjednoczonych, czy prawa wojskowego.

Senat USA opublikował w grudniu 2014 r. streszczenie swego raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie, w tym waterboarding, wykraczało daleko poza granice prawa.

REKLAMA

PAP/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej