Zaginął północnokoreański okręt podwodny. Mógł zatonąć

Od kilku dni północnokoreańska armia prowadzi poszukiwania jednostki - twierdzą anonimowe, amerykańskie źródła wywiadowcze.

2016-03-12, 21:00

Zaginął północnokoreański okręt podwodny. Mógł zatonąć
Żołnierze Koreańskiej Armii Ludowej . Foto: Edward N. Johnson/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Kim Dzong Un zapowiada więcej testów atomowych. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prawdopodobnie podczas ćwiczeń na okręcie podwodnym doszło do awarii. Nie jest jasne czy jednostka dryfuje, czy zatonęła.

Z informacji amerykańskiej marynarki wojennej wynika, że Korea Północna posiada około siedemdziesięciu okrętów podwodnych.

Groźby Pjongjangu

W sobotę Korea Północna zagroziła, że w odpowiedzi na wspólne manewry USA i Korei Południowej przeprowadzi błyskawiczny atak na południowego sąsiada - podała oficjalna agencja Korei Północnej KCNA.

Pjongjang rozważa "operację, aby wyzwolić całą Koreę Południową, w tym Seul i przeprowadzić wyprzedzające uderzenie na wrogie oddziały, które uczestniczą w tych ćwiczeniach" - napisała KCNA.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

korea 1200.jpg
Korea Płn. testuje nowe głowice nuklearne

W reakcji na to oświadczenie, MSZ Korei Południowej zaapelowało do władz północnokoreańskich o zaprzestanie pogróżek i prowokacji.

Od początku ćwiczeń amerykańsko-koreańskich, które w tym roku prowadzone są na wyjątkowo szeroką skalę, Korea Północna prawie codziennie grozi Seulowi prewencyjnymi atakami nuklearnymi.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim nie maleje od testu bomby wodorowej przeprowadzonego przez Pjongjang na początku stycznia, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ odpowiedziała zaostrzeniem sankcji wobec kraju. W lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Według Seulu, Pjongjang wystrzelił też na początku marca, ze swojego wschodniego wybrzeża, kilka pocisków bliskiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego.

REKLAMA

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang, najbardziej izolowany kraj świata, nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

Czysto obronny charakter?

Tymczasem USA odpierają krytykę Rosji i Chin w sprawie rozmieszczenia amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Korei Południowej. - Ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjęto - powiedział w piątek rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.

Kirby dodał, że Chiny i Rosja nie mają powodu do niepokoju, ponieważ działanie to miałoby charakter "czysto obronny".

Rozmowy na temat rozmieszczenia w Korei Południowej zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej USA, tzw. systemu THAAD (Terminal High Altitude Area Defence), rozpoczęły się na początku lutego.

REKLAMA


Czytaj więcej
Kim Dzong Un 1200.jpg
Coraz bardziej napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim

W piątek szefowie dyplomacji Rosji i Chin, Siergiej Ławrow i Wang Yi, podczas wspólnej konferencji prasowej, sprzeciwili się planom rozmieszczenia systemu obrony przeciwrakietowej USA w Korei Południowej.

- Uważamy, że w sposób bezpośredni zaszkodzi to interesom bezpieczeństwa strategicznego Chin i Rosji - powiedział Wang. W jego ocenie takie plany wykraczają poza granice realnych potrzeb bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim.

Ławrow oświadczył, że plany te przekraczają pod względem skali wszelkie domniemane zagrożenia ze strony Korei Północnej. Porównał je do planów rozmieszczenia amerykańskiej tarczy rakietowej w Europie i dodał: "na obu tych kierunkach będziemy demonstrować, iż plany tego rodzaju, grożące naruszeniem globalnego parytetu i stabilności strategicznej, są absolutnie nieuzasadnione".

IAR/PAP/iz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej