Korea Północna znów wystrzeliła pocisk balistyczny. Ostra krytyka USA i Japonii

W wystąpieniu przed parlamentem premier Japonii Shinzo Abe określił wystrzelenie pocisku balistycznego przez Koreę Płn. jako "problematyczne" i zażądał, by Pjongjang powstrzymał się od takich działań. Władze wojskowe USA monitorują sytuację.

2016-03-18, 06:59

Korea Północna znów wystrzeliła pocisk balistyczny. Ostra krytyka USA i Japonii

Premier Abe powiadomił, że władze Japonii złożyły oficjalny protest w sprawie wystrzelenia pocisków rakietowych za pośrednictwem swej ambasady w Chinach. Zapowiedział, że Tokio wdroży mechanizmy monitoringu i wczesnego ostrzegania.

Departament Stanu USA zaapelował, aby władze Korei Płn. odstąpiły od tego rodzaju działań i skoncentrowały się na wypełnianiu swych międzynarodowych zobowiązań. W oświadczeniu podkreślono, że Stany Zjednoczone potwierdzają gotowość wystąpienia w obronie swych sojuszników, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jeden czy dwa pociski?

W piątek o godz. 5:55 czasu lokalnego doszło do wystrzelenia przez Koreę Płn. rakietowego pocisku balistycznego. Wystrzelono go z wyrzutni mobilnej umiejscowionej w prowincji Sinchon na południu kraju. Amerykańskie źródła wojskowe uważają, że był to pocisk średniego zasięgu.


Powiązany Artykuł

korea 1200.jpg
Korea Płn. testuje nowe głowice nuklearne

W ocenie południowokoreańskiego Sztabu Generalnego Korea Płn. wystrzeliła w piątek nie jeden, a dwa pociski balistyczne. Jeden przeleciał 800 km i wpadł do Morza Japońskiego, drugi mógł eksplodować w powietrzu. Najprawdopodobniej rozpadł się on na wysokości 17 km nad ziemią – powiedział przedstawiciel Sztabu.

REKLAMA

Poprzednia próba Korei Płn. z rakietowymi pociskami balistycznymi miała miejsce 9 marca. Korea Północna wystrzeliła wówczas dwa rakietowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu ze swej bazy wojskowej w pobliżu miasta Wonsan.

Czytaj więcej
Kim Dzong Un 1200.jpg
Coraz bardziej napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim

Rezolucja RB ONZ

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi, mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym komunistyczna Korea wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Rezolucje ONZ zabraniają jej prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.

10 marca przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un oświadczył, że jego kraj zminiaturyzował ładunki jądrowe by następnie zainstalować je na międzykontynentalnych pociskach balistycznych.

REKLAMA

pp/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej