UNHCR: kluczowe jest to, jak porozumienie UE-Turcja będzie wdrażane

Wracający do Turcji i potrzebujący ochrony ludzie muszą mieć w sposób "sprawiedliwy i odpowiedni rozpatrywane" wnioski azylowe w rozsądnym czasie, bez groźby deportacji - podał Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w komunikacie.

2016-03-19, 07:49

UNHCR: kluczowe jest to, jak porozumienie UE-Turcja będzie wdrażane
Unia Europejska obawia się, kolejnej fali migracji. Foto: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Posłuchaj

Porozumienie UE z Turcją ws. migracji. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ostatecznym testem będzie ochrona konkretnych osób uciekających przed wojną i prześladowaniami. Musi również zostać wzmocniony funkcjonujący w Grecji system przyjmowania osób i rozpatrywania wniosków o azyl. Ubiegający się o azyl w Grecji powinni mieć "prawo do odwołania się (od decyzji) przed readmisją do Turcji" - zaznaczono.

"Kwestia przyjęcia i inne przygotowania powinny być zapewnione w Turcji, zanim ktokolwiek zostanie zawrócony z Grecji. Osoby zdecydowane zabiegać o międzynarodową ochronę powinny móc skorzystać z prawa azylu, bez dyskryminacji, zgodnie z przyjętymi międzynarodowymi standardami" - oświadczył UNHCR.

Czytaj więcej

Powiązany Artykuł

imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

"To, w jaki sposób ten plan zostanie wdrożony w życie, jest kluczowe" - podkreślono.

REKLAMA

Unia Europejska i Turcja uzgodniły w piątek w Brukseli porozumienie, które ma pomóc zahamować falę migracyjną do Europy. Przywódcy unijni nie kryli, że właśnie wdrożenie porozumienia będzie "herkulesowym zadaniem".

Kluczową częścią porozumienia jest plan, zgodnie z którym Turcja będzie przyjmować z powrotem wszystkich imigrantów, którzy od 20 marca, czyli najbliższej niedzieli, przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy. W zamian UE ma wkrótce rozpocząć przejmowanie syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapewnił, że plan przewidujący odsyłanie wszystkich imigrantów, w tym uchodźców, będzie realizowany zgodnie z prawem międzynarodowym i unijnym. "Przypadek każdej osoby będzie rozpatrywany indywidualnie" - powiedział. Nie będzie automatycznego zawracania imigrantów ani zbiorowego odsyłania - dodał. Oznacza to, że każdy, kto przedostanie się z Turcji do Grecji, będzie mógł wystąpić o azyl, jego wniosek zostanie rozpatrzony i będzie możliwość odwołania się od decyzji odmownej.

(Około 300 uchodźców opuściło grecki obóz Idomeni i przez rzekę Suva ruszyło w stronę Macedonii; źródło: RUPTLY/x-news)

REKLAMA

IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej