ONZ wycofuje personel z Sahary Zachodniej. Konflikt z Marokiem

Kilkudziesięciu międzynarodowych pracowników ONZ opuściło misję w Saharze Zachodniej. Zażądało tego Maroko, które kontroluje dużą część tego spornego terytorium.

2016-03-20, 17:00

ONZ wycofuje personel z Sahary Zachodniej. Konflikt z Marokiem
Tifariti w Saharze Zachodniej. Foto: Wikiemedia/Jørn Sund-Henriksen/CC BY-SA 3.0

Władze w Rabacie zażądały od ONZ wycofania 84 członków międzynarodowego personelu cywilnego misji utrzymania pokoju MINURSO w Saharze Zachodniej, określanej przez Maroko jako Prowincja Południowa w związku z wypowiedzią sekretarza generalnego ONZ. 

Rabat twierdzo, że Ban Ki-moon nie jest neutralny w tym trwającym od kilkudziesięciu lat sporze o byłą hiszpańską kolonię. Według marokańskich władz Ban użył słowa "okupacja", aby opisać zaanektowanie przez Maroko Sahary Zachodniej w 1975 r., kiedy powstała tam próżnia polityczna po wycofaniu się Hiszpanów.

O Saharę Zachodnią, gdzie występują m.in. bogate złoża fosforanów, wykorzystywanych do produkcji nawozów, toczy się najdłuższy w Afryce spór terytorialny. Wspierany przez Algierię Front Polisario od lat żąda niepodległości tego terenu oraz przeprowadzenia referendum w tej sprawie. W 1976 r. Front, prowadzący od 1973 roku walkę narodowowyzwoleńczą z Hiszpanią, a potem z Mauretanią i do 1991 r. z Marokiem, proklamował na obszarze Sahary Zachodniej państwo saharyjskie.

Misja MINURSO powstała właśnie w 1991 roku po wynegocjowaniu pod auspicjami ONZ rozejmu. Do tej pory misja liczyła 242 wojskowych, 84 międzynarodowych pracowników cywilnych, 157 pracowników marokańskich i 12 wolontariuszy.

REKLAMA

Misję opuściło już 73 pracowników ONZ, 10 ma wyjechać jeszcze w niedzielę; na miejscu pozostanie jeszcze tylko jedna pracowniczka, gdyż jest w ciąży - podało anonimowe źródło w marokańskich władzach.

PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej