Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru. "Sztuka zdolna jest przenikać przez mury"
Z tej okazji co roku publikowane jest orędzie adresowane do całego teatralnego świata. W tym roku poproszony o jego napisanie został Anatolij Wasiljew.
2016-03-27, 10:00
Posłuchaj
Rosyjski reżyser teatralny i pedagog odpowiada w nim w nim na pytania, czy potrzebny nam teatr i co on nam może powiedzieć.
"Teatr może powiedzieć wszystko!(...) i o tym jak dobry człowiek nie jest potrzebny, i o tym jak oszustwo króluje, i o tym jak ludzie mieszkają w domach, a dzieci - w obozach dla uchodźców, i o tym jak się wraca na pustynię, i o tym jak rozstać się z ukochanym, teatr może opowiedzieć o wszystkim"- pisze w orędziu Wasiljiew.
Dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie Dorota Buchwald zwraca uwagę na społeczny i polityczny ton przesłania. "To jest dowód na to, że teatr jest bardzo wrażliwy i jest miejscem reagującym niezwykle mocno, na to co się dzieje na świecie, wokół nas: w polityce, w społeczeństwie" - podkreśla Dorota Buchwald.
"Sztuka zdolna jest przenikać przez mury"
Orędzie do polskiego środowiska teatralnego skierowała też Anna Augustynowicz. Reżyserka teatralna i dyrektorka artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie podkreśla w nim, że "sztuka zdolna jest przenikać przez mury autorytaryzmu, poprzez granice ideologii i wyznania".
REKLAMA
W przeszłości autorami orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru byli, między innymi, Jean Cocteau, Peter Brook, Vaclav Havel, Dario Fo, a przed rokiem Krzysztof Warlikowski.
W tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest na świecie po raz 55. Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 roku Teatru Narodów - festiwalu, na którym po raz pierwszy na jednej scenie spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny”.
"Dotknij Teatru"
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w całej Polsce rusza siódma już akcja "Dotknij Teatru”. W tym roku odbędzie się ona w 60 miastach i miasteczkach, co jest najlepszym wynikiem w historii.
W programie ponad 400 wydarzeń. Mieszkańcy zarówno dużych miast jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Łódź jak i mniejszych ośrodków np. Chrzanowa czy Łomży będą mieli okazję obejrzeć premierowe spektakle, wziąć udział w czytaniach dramatów, warsztatach, wykładach, spotkaniach z artystami, lekcjach teatralnych, koncertach, projekcjach, wystawach i wernisażach. Widzowie poznają teatr od kuchni i zostaną zaproszeni do wspólnego tworzenia.
REKLAMA
"Wyszliśmy z teatrem do ludzi"
Projekt "Dotknij Teatru" powstał w 2010 roku w Łodzi. Inicjatorem była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury. Dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi Konrad Dworakowski wspomina, że artyści postanowili odczarować oficjalność Międzynarodowego Dnia Teatru, który zazwyczaj obchodzony był pod pomnikiem Schillera w Łodzi. - Postanowiliśmy wyjść z teatrem tam, gdzie on może zafunkcjonować, a wierzyliśmy, że wszędzie. W związku z czym pojawiliśmy się na ulicach, w bramach, parkach, centrach handlowych i kościołach - mówi IAR Konrad Dworakowski.
Akcja "Dotknij Teatru” potrwa do 3 kwietnia.Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej www.dotknij-teatru.pl.
IAR,kh
REKLAMA