Szefowa MEN: w czerwcu pokażemy nowy model kształcenia zawodowego

- Czeka nas ciężka praca, bo trzeba bardziej związać ucznia z pracodawcą. To najlepszy sposób kształcenia zawodowego, choć na pewno drogi. Wzorujemy się na rozwiązaniach niemieckich i austriackich - powiedziała Anna Zalewska.

2016-03-29, 14:29

Szefowa MEN: w czerwcu pokażemy nowy model kształcenia zawodowego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Minister edukacji narodowej zapowiedziała we wtorek przedstawienie nowego modelu kształcenia zawodowego już pod koniec czerwca tego roku.

- Ten model będzie powiązany z planem rozwoju przedstawionym przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego - wyjaśniła Anna Zalewska.

Zaznaczyła, że takie kształcenie "nie może być oderwane od rzeczywistości i sprowadzać się tylko do łatwego wydawania funduszy unijnych".

- Czeka nas poważne przemodelowanie całej filozofii wydawania funduszy, również tych na doskonalenie nauczycieli, ponieważ często nie przynosiło ono określonych efektów - stwierdziła.

Koniec z nazwą "zawodówka"?

Szefowa resortu edukacji nie wykluczyła, że zniknie z nazwy szkół element zawodowy i pojawi się w nowym modelu termin "szkoły techniczne", których nazwa brzmi mniej pejoratywnie.

- Przede wszystkim mamy ogromny, dramatyczny kłopot natury demograficznej i do niego musimy dopasować kształcenie - oceniła.

- Nie może bowiem być tak, że pracodawca zgłasza zapotrzebowanie na kilkudziesięciu uczniów i dowiaduje się, że to będzie możliwe dopiero za kilka lat - oznajmiła Zalewska.

Ważny dialog z pracodowacami

REKLAMA

Podkreśliła, że bardzo zależy jej, by w przygotowaniu modelu uczestniczyli pracodawcy - szczególnie ci, działający w specjalnych strefach ekonomicznych.

- Chcę włączenia specjalnych stref ekonomicznych w ogólnopolską debatę na temat całego systemu edukacji i szkolnictwa zawodowego w szczególności. Należy zweryfikować również efekty działania klastrów edukacyjnych w tych strefach - wskazała.

Dostosowanie kształcenia do potrzeb

Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej była we wtorek w Wałbrzychu na konferencji prasowej zorganizowanej przez Wałbrzyską Specjalną Stefę Ekonomiczną "Invest Park".

W lutym 2015 roku w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej powołany został klaster edukacyjny "Invest in Edu". Skupia on obecnie 76 podmiotów. Są wśród nich firmy, starostwa powiatowe oraz szkoły zawodowe, w większości z Dolnego Śląska.

Jego głównym założeniem jest dostosowanie kształcenia do potrzeb przedsiębiorców. Klaster promować ma również szkolnictwo zawodowe, ułatwić prognozowanie zapotrzebowania na konkretne umiejętności oraz zwiększyć dostępność praktyk i staży.

Celem nadrzędnym jest stworzenie systemu dualnego, w którym zajęcia teoretyczne odbywają się w szkołach, natomiast praktyka, w konkretnych zakładach pracy.

W ciągu roku stworzono w klastrze dwie klasy patronackie, które kształcą operatorów obrabiarek skrawających. W planach jest powołanie czterech kolejnych klas m.in. w zawodach: krawiec/ tapicer, ślusarz, mechanik i operator maszyn.

***

W obejmującej cztery województwa - dolnośląskie, wielkopolskie, opolskie i lubuskie - WSSE "Invest-Park" działają 183 przedsiębiorstwa, które zainwestowały 20,7 mld zł i zatrudniają prawie 43 tys. osób.

W strefie dominuje sektor motoryzacyjny - 41 firm z tej branży zainwestowało ponad 10 mld zł i zatrudnia ponad 19 tys. osób.

PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej