Kryzys migracyjny. Ewakuacja obozów w Paryżu

Francuska policja ewakuowała w północnej części Paryża kolejny obóz migrantów, w którym mieszkały setki ludzi, w tym przybyli z miasteczka pod Calais, zwanego dżunglą. To 18. taka operacja w stolicy Francji od czerwca 2015 roku.

2016-03-30, 11:08

Kryzys migracyjny. Ewakuacja obozów w Paryżu

Środowa ewakuacja migrantów, głównie sudańskich, etiopskich, erytrejskich i afgańskich, odbyła się w spokoju. Władze przenoszą mieszkańców obozu w inne miejsca w regionie paryskim. Od około trzech tygodni mieszkali oni w namiotach i na materacach pod wiaduktem linii naziemnej części paryskiego metra.

Na czas ewakuacji władze transportowe Paryża zamknęła stację metra Stalingrad.

Według AFP migranci jeszcze przed ewakuacją czekali na chodniku, niektórzy z dobytkiem. - Nie wiem, dokąd jedziemy, ale wszędzie będzie lepiej niż tu - wyjaśnił Ahmed z Afganistanu, który powiedział, że "uciekł przed wojną i talibami". Mężczyzna kilka dni temu przyjechał z Calais.

Obozowisko zostało po raz pierwszy ewakuowane 7 marca. Kilka dni później zostało ponownie zamieszkane.

REKLAMA

Choć Francja nie jest na pierwszej linii napływu migrantów, od roku obserwuje się napływ uchodźców głównie z krajów Rogu Afryki, Syrii, Iraku i Afganistanu; wielu z nich chce się przedostać do Wielkiej Brytanii.

Brytyjska pomoc finansowa dla Francji w związku z kryzysem w obozie dla migrantów w Calais zostanie zwiększona - poinformował na początku marca francuski minister ds. europejskich Harlem Desir.

Powiązany Artykuł

policja szwecja 1200.jpg
Szwecja przedłuża kontolę granic

Brytyjski wkład w rozwiązanie kryzysu to obecnie "ponad 60 mln euro". "Będzie 20 milionów dodatkowo" - ogłosił minister w radiu RFI. Ta pomoc przyczyni się do zwiększenia "bezpieczeństwa strefy dostępu do tunelu (pod kanałem La Manche) i strefy portowej w Calais" - powiedział. Pomoc ma być także przeznaczona na "walkę z siatkami przemytników" ludzi.

Dodał, że chodzi też o to, by umożliwić Francji odsyłanie do innych ośrodków na terenie kraju osób ubiegających się o azyl, "które nie mogą zostać przyjęte przez Wielką Brytanię ze względu na obowiązujące tam prawo", aby uregulować ich sytuację.

REKLAMA

Pytany o konsekwencje ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Desir zaznaczył, że porozumienia dotyczące kontroli migracji między Francją a Wielką Brytanią są "porozumieniami dwustronnymi".

pp/PAP

Wideo: protest przeciw likwidacji części obozu w Calais. RUTPLY/x-news

REKLAMA

Infografika: obozowisko w Calais


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej